Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Prezydent pisze do wojewody w sprawie finansowania wymazobusów

24.08.2020 10:55 | 8 komentarzy | juk

"Miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania materiału biologicznego od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem" pisze prezydent Kieca do wojewody Wieczorka, prosząc o pomoc rzeczową oraz finansową w tej sprawie.

Prezydent pisze do wojewody w sprawie finansowania wymazobusów
Prezydent Kieca apeluje do wojewody Wieczorka o pełne skoordynowanie systemu pobierania wymazów od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a także udzielenie pomocy rzeczowej, jak i finansowej dla działań związanych z organizacją systemu pobierania wymazów, a w szczególności funkcjonowania wymazobusów. (fot. Adrian Czarnota)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas ostatniego konwentu Gmin i Miast Powiatu Wodzisławskiego, który odbył się 18 sierpnia, nasi włodarze dyskutowali o m.in. środkach przeznaczanych przez samorządy na tzw. wymazobusy. Pokłosiem tych rozmów jest pismo prezydenta Mieczysława Kiecy skierowane do Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka.

W piśmie wodzisławski włodarz podkreśla, że na prośbę Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl. w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasto Wodzisław Śl., w kwietniu jako jedno z pierwszych podpisało z firmą zewnętrzną umowę na realizację usługi w zakresie pobierania materiału genetycznego od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. "Takimi działaniami wspieramy administrację rządową w walce z pandemią, gdyż wykonywanie wymazów i badań w kierunku koronawirusa, to jej zadanie" zauważa Mieczysław Kieca.

Prezydent wylicza, że na terenie miasta od kwietnia do połowy sierpnia wykonano 495 wymazów. Zostały one w całości sfinansowane z miejskiej kasy. "Łączny koszt tego zadania na chwilę obecną przekroczył 63 tys. zł" podkreśla Kieca. Następnie dodaje, że na podstawie prowadzonych analiz obawia się możliwości dalszego finansowania wymazobobusów ze środków budżetu miasta. "Zgodnie z przewidywaniami, a także z coraz trudniejszą sytuacją finansową miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania materiału biologicznego od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji oraz planowanym nadejściem kolejnej fali zachorować, przed którą na każdym kroku postrzegają nas niezależni rządowi eksperci, niezbędne jest utrzymanie systemu umożliwiającego systematyczne pobieranie wymazów przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną" czytamy w piśmie.

Prezydent Kieca apeluje do wojewody Wieczorka o pełne skoordynowanie z poziomu województwa systemu pobierania wymazów od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a także udzielenie zarówno pomocy rzeczowej, jak i finansowej dla działań związanych z organizacją systemu pobierania wymazów, a w szczególności funkcjonowania wymazobusów. "Analizując aktualną sytuację, wydaje się, że jest to odpowiedni moment na uregulowanie powyższej sprawy przed nadejściem kolejnej - jesiennej fali epidemii" kończy pismo wodzisławski prezydent.Ludzie:

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.