Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Jak często pływa prom z Ciechowic do Grzegorzowic?

29.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | żet

Kursowanie promu jest zawieszane, gdy poziom wody w Odrze jest zbyt niski lub... zbyt wysoki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak często prom w Ciechowicach faktycznie funkcjonuje. Oto, co ustaliliśmy.

Jak często pływa prom z Ciechowic do Grzegorzowic?
Przeprawa promowa Ciechowice - Grzegorzowice (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeprawą promową CiechowiceGrzegorzowice zawiaduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Stamtąd też otrzymaliśmy informacje na temat faktycznego czasu funkcjonowania promu w pierwszej połowie tego roku.

Okazuje się, że styczeń był jedynym miesiącem w tym roku, w trakcie którego przeprawa promowa funkcjonowała przez cały przewidziany rozkładem czas (317,5 godziny).

W lutym przeprawa promowa nie funkcjonowała przez jedną trzecią nominalnego czasu pracy – 109 godzin na przewidziane rozkładem 317,5 godziny. W marcu było nieco lepiej – prom nie pływał przez 81,5 godziny na 336,5 godziny rozkładowego czasu pracy.

Jednak w kolejnych miesiącach przerwy w funkcjonowaniu przeprawy były coraz dłuższe. W kwietniu prom nie pływał przez 130 godzin, a w maju przez 115,5 godziny (na 310 godzin nominalnego czasu funkcjonowania przeprawy w tych miesiącach).

Najgorzej było jednak w czerwcu, gdy prom nie pływał przez 211 godzin na 380 godzin przewidzianych w rozkładzie.

Dodajmy, że roczny koszt utrzymania przeprawy promowej wynosi około 700 tys. zł (brutto). Właśnie tyle ZDW w Katowicach zapłaciło wyłonionemu w drodze przetargu konsorcjum firm Agal z Rybnika oraz PRI Agrobut z Jejkowic za obsługę promu w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 lipca 2020 r.

Aktualnie trwają też prace nad zaprojektowaniem nowego mostu, który połączyłby gminy Rudnik oraz Nędza. Inwestycja została wpisana do rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Wykonanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia kosztować będzie ok. 2,4 mln zł (brutto), natomiast koszt budowy mostu szacuje się na kwotę 113 mln zł.