Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

MOS zmieni się w PCS czyli mniej powiatowych placówek oświatowych

22.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Powiatowe Centrum Sportu zastąpi Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, popularnie nazywany Sokołem, bo mieści się w nim Klub Olimpijczyka. PCS formalnie ruszy od początku nowego roku.

MOS zmieni się w PCS czyli mniej powiatowych placówek oświatowych
Wicestarosta powiatu raciborskiego Marek Kurpis.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z pewnością na zmianach stracą zatrudnieni w MOS, bo wcześniej jako placówka oświatowa dawał on pracę wyłączenie na podstawie Karty Nauczyciela. W PCS zastąpią ją umowy cywilno-prawne, które nie są obwarowane takimi wymogami jak praca na Kartę. MOS będzie formalnie istniał do końca grudnia, ale nowa jednostka ruszy z początkiem września. Powiatowe Centrum Sportu przejmie prowadzone przy Klasztornej zajęcia, jedynie gimnastyka korekcyjna będzie realizowana poza jego strukturą.

Zaletą przekształceń jest możliwość pobierania opłat od rodziców za zajęcia w PCS. Dotąd takie rozwiązania nie były możliwe w MOS.

Problemem dla oświatowych służb starosty jest praca dla 4 nauczycieli z MOS-u. – Szukamy im pracy w naszych placówkach. Mam nadzieję, że wspólnie z dyrektorami naszych szkół to się uda. Po 12 sierpnia, kiedy organizacja placówek będzie dokończona, poznamy wszystkie szczegóły ustaleń kadrowych. Przypomnę, że przesunęliśmy o miesiąc nabory – mówił radnym powiatowym z komisji budżetowej wicestarosta Marek Kurpis odpowiedzialny w Powiecie za sprawy oświatowe. Nie będzie już funkcji dyrektora MOS-u, bo w nowej strukturze będzie kierownik. W związku ze zmianami na forum komisji zgłoszono pomysł, aby przygotować jakieś oficjalne podsumowanie funkcjonowania raciborskiego MOS-u.

– Oferta zajęć, jakie oferowano w ośrodku, zostanie zachowana. Będziemy te działania kontynuować, ale z mniejszymi wydatkami dla budżetu powiatu. Mamy sygnały, że część rodziców nie będzie skłonna płacić 50 zł opłaty. Ale dla tych niezamożnych będzie możliwość sfinansowania opłaty ze stypendiów i zasiłków – przekonywali włodarze powiatu członków rady. Artur Wierzbicki z PO zauważył, że sądził, że chodzi o „jakieś nowe otwarcie dla zasłużonej placówki”. – A tu w sumie tylko zmieniamy nazwę – skwitował. Starosta Grzegorz Swoboda zaznaczył, że to duża zmiana dla Powiatu, bo przyszły MOS czyli PCS nie będzie już placówką oświatową.

(ma.w)

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.