Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Czesi otwierają granice dla mieszkańców Śląska?

27.06.2020 18:08 | 1 komentarz | mad

Czeski minister zdrowia Adam Vojtěch poinformował, że jest plan, aby na granicy Czech ze Śląskiem przywrócić normalny ruch graniczny. Zmiany mają zadziać się w przyszłym tygodniu, choć dokładna data jeszcze nie padła.

Czesi otwierają granice dla mieszkańców Śląska?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów. Wykluczono województwo śląskie, uznając je za regionu o wysokim stopniu ryzyka zakażenia się COVID-19. W efekcie na terytorium Republiki Czeskiej mogą wjechać nieliczni Ślązacy, m.in. pracownicy transgraniczni, jednak posiadający negatywny test na obecność COVID-19 lub poddać się 14-dniowej kwarantannie. Inni podróżni przy kontroli muszą wykazać natomiast, że nie są mieszkańcami województwa śląskiego. – Na podstawie informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz informujemy, iż za dokument potwierdzający miejsce zamieszkania poza województwem śląskim mogą zostać uznane dokumenty osobiste zawierające adres zamieszkania (tzn. oficjalne dokumenty urzędowe), umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, umowa o pracę, bilet kolejowy ze stacją początkową poza województwem śląskim (w połączeniu z innym dokumentem), rachunki za prąd, telefon, wywóz śmieci – poinformowała w komunikacie Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. W przypadku nieuprawnionego wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej grozi grzywna w wysokości do 1000000 koron (ok. 170 tys. zł).

Czesi zmieniają jednak zdanie wobec Ślązaków. – Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia – napisał na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtěch. – Oznacza to, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne – dodał.

Według najnowszego raportu w sobotę, 27 czerwca, wykryto 81 nowych zakażeń wśród mieszkańców województwa śląskiego.

Czytaj rownież: 

fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik