Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Siostry mogą liczyć na samorząd

11.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Zgromadzenie sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy może liczyć na pomoc miejscowego samorządu. To właśnie w Krzyżanowicach w tamtejszym pałacu siostry od lat prowadzą Dom Pomocy Społecznej „Różany Pałac” dla dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie. Pałac w Krzyżanowicach jest domem generalnym Zgromadzenia. – Dla gminy jest ważne, że takie Zgromadzenie jest w tym miejscu. Od lat, już za czasów wójta Wilhelma Wolnika staraliśmy się wspierać i zawsze wspieraliśmy nie tylko finansowo to miejsce. Jak mawia zawsze nasz wójt senior – „[...] to nasza perła” – zauważa wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

Siostry mogą liczyć na samorząd
Tak obecnie prezentuje się dziedziniec pałacu. Na zdjęciu wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki oraz przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy Alina Rusek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pałac w Krzyżanowicach to dawna posiadłość księcia Karola Lichnowskiego. Zgromadzenie sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy pałac przejęło w 1930 roku. Siostry zakupiły go wówczas od Wilhelma von Lichnowskiego. Miejsce zawsze służyło pomocą, a od ponad 50 lat Zgromadzenie prowadzi tam Dom Pomocy Społecznej „Różany Pałac”, który przeznaczony jest dla dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie. Miejsce związane jest również z koncertami upamiętniającymi dwóch wielkich kompozytorów, które odbywają się tam już od kilku lat pod koniec maja*. Cykliczne koncerty poświęcone pamięci Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena przypominają o pobycie kompozytorów w gminie, a współcześnie są symbolem międzynarodowej integracji, którą Krzyżanowice realizują poprzez współpracę z gminami partnerskimi.

Samorząd Krzyżanowic wsparł w ostatnim czasie Zgromadzenie w kilku inwestycjach. Zadbano o obejście pałacu, dziedziniec oraz zabytkowe ogrodzenie od strony ulicy Wyzwolenia. – Włączyliśmy się również w pomoc w pozyskaniu środków finansowych na budowę windy służącej przede wszystkim dla Domu Pomocy Społecznej „Różany pałac” – zauważa wójt. Winda była potrzebna z uwagi, że wiele podopiecznych ma problem z poruszaniem się, niektóre korzystają z wózków inwalidzkich. Jej brak oznaczał problemy z dostępnością. Na szczęście potrzeba ta, po wieloletnich staraniach sióstr, została już zaspokojona.

Łącznie wsparcie finansowe, jakie w ostatnim czasie gmina przekazała na rzecz pałacu w Krzyżanowicach, szacuje się na ponad 700 tys. złotych. – To ważne inwestycje nie tylko dla odbywających się tam od wielu lat koncertów oraz mieszkających tam osób, ale także mieszkańców gminy, którzy często spacerują wokół pałacu. Tam też mieści się kaplica z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do której wielu mieszkańców, również starsze osoby codziennie przychodzi. Jest tam teraz bezpieczniej. Mieszkańcy mogą bezpiecznie poruszać się na wózkach, a teren przy tablicach pamiątkowych również odzyskał swój blask – tłumaczy wójt. G. Utracki zapowiada, że gmina stara się także znaleźć możliwości pozyskania środków na rewitalizację budynku bramnego. – Przed 8 latami nasz projekt nie uzyskał akceptacji funduszy unijnych. Ale być może uda się te środki zdobyć i dzięki temu to miejsce stanie się jeszcze piękniejszą wizytówką gminy i tego pałacu – dodaje.

Przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy Alina Rusek, czyli siostra Monika mówi, że pomoc udzielona ze strony wójta i gminy ogromnie cieszy. – Jesteśmy wdzięczni, że tak ustosunkowano się do naszych próśb. Wszystkie dokonane inwestycje będą służyć całemu otoczeniu przez wiele lat – mówi siostra Monika. Zauważa, że wiele osób często odwiedza pałac w Krzyżanowicach, podziwiając go. – Teraz jest tutaj bardzo pięknie – przyznaje. Przełożona dodaje, że otwartych serc osób chętnych i gotowych wspomóc nigdy za wiele. – Każda para rąk jest mile widziana – odpowiada s. Monika. Osoby, które są chętne wspomóc siostry, mogą kontaktować się telefonicznie ze Zgromadzeniem.

(mad)


* Tegoroczny koncert poświęcony pamięci Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena i odbywające się przy tym spotkanie gmin partnerskich nie odbyło się pod koniec maja z powodu pandemii koronawirusa. – Chcielibyśmy jednak, aby to się odbyło jeszcze w tym roku. Być może w okresie wczesnojesiennym – tłumaczy wójt.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.