środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Jak prawidłowo dbać o kosiarkę? Porady serwisanta

21.04.2021 10:23 | 0 komentarzy | EK

Kupując jakąkolwiek maszynę ogrodniczą, warto poznać kilka podstawowych zasad jak prawidłowo obsługiwać ten sprzęt, żeby wydane pieniądze nie poszły na marne. Oto kilka porad na temat konserwacji maszyn ogrodniczych, przygotowanych na przykładzie kosiarki przez Serwis Maszyn Ogrodniczych PROSAT z Krzyżanowic.

Jak prawidłowo dbać o kosiarkę? Porady serwisanta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Regularna konserwacja i serwis - sposób na żywotność maszyn ogrodniczych.

To bez znaczenia czy kupimy najtańszą maszynę czy markowy sprzęt ogrodniczy wysokiej klasy, zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi, konserwacji i serwisowania. Droższa maszyna ogrodnicza niekoniecznie będzie bardziej wytrzymała. To tylko maszyna i ma prawo się zepsuć zwłaszcza gdy się z nią niewłaściwie obchodzimy. Dlatego należy obalić mit, że droga maszyna to maszyna niezniszczalna. Owszem, warto zainwestować w markowy sprzęt dla wygody użytkowania, dodatkowych funkcji, jakości zastosowanych materiałów, ale należy pamiętać, że żywotność maszyny ogrodowej zależy od jej odpowiedniej konserwacji. Markowe sprzęty ogrodnicze mają zwykle dobrze rozwiniętą sieć serwisową i gwarantują dostęp do części zamiennych przez wiele lat.

Pamiętaj, że przy jakichkolwiek pracach konserwacyjnych przy kosiarce (odkręcanie noża itp.) fajka świecy zapłonowej powinna być zawsze zdjęta.

Fot. Nie pozwól na to by doprowadzić do takiego złego stanu swojej kosiarki. 

Kosiarkę możemy podzielić na dwie części:

  • silnik (który zwykle jest produkowany przez inną firmę niż sama kosiarka)
  • kosiarka - korpus, osie, kola, napęd, linki, kosz itp.

Trzy najważniejsze elementy silnika, które podlegają regularnej kontroli i wymianie to: olej, filtr powietrza i świeca zapłonowa.

Kiedy wymieniać olej w kosiarce?

Olej to temat rzeka... wielu producentów, cen, specyfikacji - można się pogubić. Najważniejsza zasada jest jednak prosta - kontroluj właściwy poziom i wymieniaj olej regularnie. Nawet jeśli kosiarka jest mało używana podczas sezonu to raz w roku olej należy wymienić. Olej starzeje się i traci swoje właściwości, w silnikach gaźnikowych, które spasowane są dość luźno, część paliwa dostaje się do oleju i to kolejny powód dlaczego wymieniamy go dość często.

Pierwsza wymiana oleju w nowym silniku powinna być zwykle nie później niż po 5 h pracy. Silnik dociera się w pierwszych godzinach pracy, wytrąca trochę opiłków, których najlepiej się pozbyć przy pierwszej dość szybkiej wymianie oleju.

Podstawowa specyfikacja oleju używanego do kosiarek to SAE30, kolejne to 10W30 lub 10W40 i inne w zależności od zaleceń producenta i warunków pracy. Należy również pamiętać o zakresach temperatur, np SAE30 zapewnia odpowiednie smarowanie od temp. +5 więc odpalanie silnika kosiarki, traktorka w zimie może mu zaszkodzić i należy używać innego oleju jeśli mamy takie potrzeby.

Ważna zasada pośrednio związana z olejem to przechylanie kosiarki w celu czyszczenia - należy pamiętać, żeby świeca zapłonowa była w najwyższym punkcie czyli najczęściej przechylamy na tył.

Jak właściwie dbać o filtr powietrza w maszynach ogrodowych?

Filtr powietrza jest równie ważny jak olej. Są trzy podstawowe rodzaje: gąbkowy, papierowy i papierowy z gąbkowym filtrem wstępnym. Każdy należy sprawdzać i czyścić co ok 10 h pracy lub częściej jeśli pracujemy w trudnych warunkach (duże zapylenie). Gąbkę wyciągamy i myjemy w letniej wodzie, trochę mydła, płuczemy i suszymy, ale nie intensywnie (gorący grzejnik, palące słońce). Filtr papierowy można wystukać lub lekko wydmuchać, a gdy jest mocno zabrudzony należy go wymienić bez zwłoki. Jeśli zaniedbamy filtr, cząsteczki brudu dostaną się do silnika i będą prowadziły do powolnego zacierania się silnika. Dlatego filtr i jego stan ma bezpośredni wpływ na żywotność silnika.

Fot. Przykłady z życia wzięte, jak NIE należy dbać o kosiarkę.

Jak właściwie konserwować części kosiarki?

Świeca zapłonowa - w silniku gaźnikowy niezbędna jest mocna iskra, dlatego świecę zapłonową wymieniamy dość często, nawet gdy ‘na oko’ wygląda jeszcze dość dobrze - zwykle jest to między 50 h - 100 h pracy. Należy pamiętać, że sama obecność iskry nie kwalifikuje świecy zapłonowej jako sprawnej.

Paliwo - do właściwej obsługi silnika należy jeszcze wziąć pod uwagę odpowiednie paliwo. Powinno być bez zanieczyszczeń, dlatego warto zaopatrzyć się w lejek z sitkiem. Do silników benzynowych należy używać benzyny pb95, benzyny o wyższej liczbie oktanów (PB98 czy PB100) nie dodają kosiarce mocy, a mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika. Ważne jest aby paliwo było świeże, bo zalecany okres przechowywania paliwa to ok. 2 miesiące. Jeśli używamy jakiegoś sprzętu rzadziej (agregat prądotwórczy, glebogryzarka czy wertykulator) to warto użyć dodatku do paliwa, który wydłuża przydatność paliwa nawet do 12 miesięcy. Ważne żeby dodatek często nazywany uszlachetniaczem dodać do świeżo zakupionego paliwa. Alternatywą są czyste, ekologiczne paliwa alkilowane, które można kupić na niektórych stacjach. Te mają trwałość nawet 5 lat. Ostatnia ważna zasada, paliwo pod koniec sezonu wypalamy do zera, a sprzęt ogrodniczy zimujemy bez paliwa w gaźniku.

Pozostała część kosiarki też ma wiele elementów którym należy poświęcić trochę uwagi.

Koła - rozróżniamy dwa rodzaje: łożyskowane, które wystarczy je od czasu do czasu spryskać środkiem do łożysk oraz koła na tulejach ślizgowych, które trzeba regularnie czyścić i smarować, zwykle wystarczy wtedy odkręcić jedną śrubkę.

Nóż tnący - to bardzo ważny element kosiarki, ważna jest jego ostrość, czystość i wyważenie. Nóż trzeba regularnie ostrzyć, ponieważ tępy nóż nadmiernie obciąża silnik i szarpie źdźbła trawy, przez co trawnik nie wygląda dobrze, a osłabiona trawa narażona jest na choroby. Kolejna sprawa to wyważenie noża. Nierównomiernie zużyty nóż powoduje wibracje, co prowadzi do pękania obudowy, luzowania i urywania się śrub.

Uchwyt noża (piasta noża), to element łączący nóż z wałem silnika. Nóż mocowany jest jedną śrubą, ale w wielu przypadkach uchwyt ma jeszcze dwie wypustki ustalające różnego kształtu. Wypustki mają tak dopasowaną wytrzymałość, by podczas niespodziewanego uderzenia noża o jakąś przeszkodę ulec ścięciu, co zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem. Gdy do takiej sytuacji dojdzie to uchwyt należy bezzwłocznie wymienić, ponieważ nóż bez tych wypustek pracując i uderzając w przeszkody będzie się przesuwał i dokręcał śrubę, aż w końcu śruba się urwie, a jakie będą tego konsekwencje można sobie wyobrazić.

Kosz kosiarki to z pozoru element bezobsługowy, a jednak czystość kosza ma kluczowy wpływ na zdolność kosiarki do jego napełniania. Czy to kosz plastikowy, czy materiałowy każdy ma otwory, które muszą być drożne aby powietrze mogło przepływać swobodnie dzięki czemu trawa trafi do kosza. Niejednokrotnie szukamy przyczyn gorszego zbierania trawy w nożu czy silniku, a wystarczy przyjrzeć się czy kosz nie jest brudny.

Napęd, jak go właściwie obsługiwać? Podstawowy błąd popełniany przez użytkowników to skręcanie z włączonym napędem, co prowadzi do uszkodzenia przekładni, zębatek i kół. Jeśli kosiarka nie jest wyposażona w mechanizm umożliwiający skręcanie w czasie gdy napęd jest włączony to z napędu korzystaj tylko na prostych odcinkach, natomiast przy zawracaniu lub omijaniu należy go wyłączyć. Zębatki przekładni napędzające kola mają w sobie różnego rodzaju zapadki, które muszą się swobodnie poruszać i należy je regularnie czyścić i smarować. Należy to robić regularnie, ponieważ smar który się tam znajduje ma kontakt z prochem. Kiedy smar miesza się z prochem trzeba go usunąć i wymienić na świeży.

Fot. Kilka przykładów z naszego serwisu – zaniedbane elementy kosiarki.

Podsumowując, kosiarka to jednak nie jest zwykłe urządzenie, do którego wlewamy paliwo, ciągniemy za sznurek i jazda. Trzeba odpowiednio o nią zadbać. Jeśli prace manualne Ci nie straszne to większość możesz zrobić sam. Jeśli z mechaniką Ci nie po drodze to warto pamiętać o podstawowych zasadach i jednocześnie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Przeprowadzenie przeglądu przedsezonowego pozwala przygotować maszynę do bezawaryjnej pracy na kolejny sezon.

Spójrz na swoją kosiarkę i przypomnij sobie jak przyjemne było koszenie, jak łatwo odpalał i jak równo pracował silnik kiedy kosiarka była nowa. Czy teraz jest tak samo? Czy może jednak teraz ciężko się ją pcha, coś strasznie hałasuje, a odpalanie to siłownia?

Zapraszamy do sklepów PROSAT lub bezpośrednio do naszego Serwisu Maszyn Ogrodowych w Krzyżanowicach przy ul. Wyzwolenia 2. Oferujemy również serwis od drzwi do drzwi - odbiór i dowóz do klienta.

PROSAT Technika Ogrodowa – Serwis - Centrum Robotów Koszących
ul. Wyzwolenia 2
47-450 Krzyżanowice
tel. 32 419 40 31 wew. 26 lub 27
kosiarka@kosiarka.pl 

Przeczytaj pozostałe artykuły z sekcji:

Materiał zewnętrzny