Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Czterech na pięciu pieszych poszkodowanych w wypadkach to osoby po pięćdziesiątce

10.03.2020 12:00 | 0 komentarzy | żet

Ze statystyk raciborskiej policji wynika, że z roku na rok rośnie liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Choć przeważnie winę za spowodowanie kolizji i wypadków drogowych ponoszą kierujący pojazdami, to konsekwencje zdrowotne odczuwają przede wszystkim tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści.

Czterech na pięciu pieszych poszkodowanych w wypadkach to osoby po pięćdziesiątce
Policjanci Piotr Bednarski, Edyta Mazur i Krzysztof Klimek spotkali się z seniorami koła Racibórz-Centrum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród poszkodowanych w wypadkach pieszych i rowerzystów nie brakuje osób starszych, dlatego też policjanci spotykają się z seniorami, aby promować wśród nich bezpieczne zachowania na drodze. Tak też było 25 lutego, gdy z członkami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (koło Racibórz – Centrum) spotkali się młodsza aspirant Edyta Mazur, młodszy aspirant Piotr Bednarski oraz aspirant sztabowy Krzysztof Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Doświetlą przejścia

Piotr Bednarski z raciborskiej drogówki przekazał seniorom, że wkrótce doświetlone zostaną przejścia dla pieszych na ulicach Opawskiej i Wojska Polskiego w Raciborzu, na których najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami. Policjant apelował też do seniorów, aby nosili odblaski oraz rozglądali się przed wejściem na przejście dla pieszych. – Jeśli przejścia są niedoświetlone i nie mamy odblasków to jesteśmy niewidoczni dla kierowców – przestrzegał. Warto w tym miejscu podkreślić, że 80 proc. pieszych poszkodowanych w następstwie potrącenia przez samochód to osoby po 50. roku życia. – Pieszy może być na przejściu dla pieszych, pieszy może mieć pierwszeństwo, ale w momencie wypadku to on ponosi uszczerbek na zdrowiu lub traci życie – dodał policjant. Radził też rowerzystom, aby przed wjazdem na przejazd dla rowerów sygnalizowali manewr poprzez wystawienie ręki. – Rowerzysta ma na takim przejeździe pierwszeństwo i może wjechać na niego bez sygnalizowania tego, jednak warto to robić, aby uniknąć wypadku – dodał funkcjonariusz.

Gdzie wy jesteście?

Jeden z seniorów zwrócił policjantom uwagę, że „co drugi kierowca ma komórkę w ręce”, a wielu kierowców – nawet po zmroku – nie używa świateł innych niż do jazdy dziennej. – Jak kierowca nie ma włączonych świateł, to pieszemu żaden odblask nie pomoże. Gdzie wy jesteście? Dlaczego na to pozwalacie? – pytał policjantów.

– Państwo myślicie, że nas jest bardzo dużo, ale rano na cały powiat raciborski są dwa patrole – odpowiedział mu funkcjonariusz drogówki. Zauważył, że policjanci reagują, gdy widzą kierowcę korzystającego z telefonu podczas jazdy samochodem. Problem w tym, że radiowóz jest widoczny z daleka i wielu kierowców zdąży odłożyć telefon zanim znajdą się w zasięgu wzroku policjantów.

Lepiej nie ufać

Oprócz bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci poruszyli również problem oszustw. Radzili seniorom, aby rozłączali telefoniczne rozmowy, w których ktoś przekonuje o konieczności podania numeru konta, hasła, danych osobowych. – Jak się mówi o oszustwach, to każdy z nas kręci głową, że on nie dałby się na to nabrać, ale oszuści wiedzą jak podejść nie tylko starszych, ale i młodszych ludzi. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej rozłączyć taką rozmowę – radziła Edyta Mazur.

– Proszę być świadomym i nieufnym. To działa tak, że taka osoba najpierw próbuje nas zainteresować, mówi, że coś nam da. Wtedy nadstawiamy uszu, bo liczymy, że możemy coś na tym skorzystać, ale to zawsze ma drugie dno. Proszę pamiętać, że takie osoby wcale nie wyglądają jak stereotypowi przestępcy. To mogą być dwie dobrze ubrane panie w wieku 30 lat z aktówkami w ręku. To mogą być osoby przebrane za policjanta, strażnika miejskiego, pracownika gazowni czy listonosza – przestrzegał seniorów Krzysztof Klimek.

Uwaga na fałszywe wiadomości

Policjanci zwrócili seniorom również uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z bankowości elektronicznej. W ostatnim czasie wiele osób, również raciborzan, otrzymało wiadomości sms lub e-mail z informacją o konieczności uiszczenia drobnej niedopłaty do rachunku telefonicznego, kurierskiego czy za energię. – Bardzo łatwo dać się na to nabrać, bo pierwsze co nam przychodzi do głowy, to pozbyć się tego problemu w prosty sposób. W końcu kwota jest niewielka – powiedział K. Klimek. Sęk w tym, że zawarte w takich wiadomościach linki kierują do fałszywych stron internetowych (np. imitujących stronę internetową naszego banku), dzięki którym hakerzy wchodzą w posiadanie danych logowania do naszego konta. Brak czujności w takim wypadku grozi więc utratą wszystkich zgromadzonych na koncie pieniędzy. – To jest coś, co przestępcy ostatnio lubią robić. Widocznie jest to skuteczne – dodała E. Mazur.Po spotkaniu policjanci rozdali seniorom odblaski oraz srebrne listki do przyklejenia na tylną szybę samochodu. Taki liść informuje pozostałych użytkowników dróg, że pojazdem kieruje senior.  

(żet)


Dziewięć przykazań bezpiecznego seniora za kółkiem

W porozumieniu z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu przygotowaliśmy dla starszych kierowców zbiór rad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

1. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem czy nasz stan zdrowia i przyjmowane leki pozwalają na bycie kierowcą.

2. Warto weryfikować swoją wiedzę i umiejętności na specjalnych szkoleniach dla kierowców.

3. Zaleca się, aby seniorzy – jeśli nie jest to konieczne – nie wyruszali swoim samochodem w drogę w godzinach szczytu, gdy jest duży ruch pojazdów.

4. Odradza się kierowania samochodem w warunkach słabej widoczności.

5. Zaleca się używanie okularów.

6. Zaleca się zachowanie większego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

7. Wskazane jest również, by nie być rozproszonym – warto ograniczyć słuchanie radia podczas jazdy samochodem.

8. Warto zamontować w samochodzie szerokie lusterko wsteczne, które ograniczy wielkość tzw. martwego pola.

9. Zaleca się używanie specjalnych okularów w celu poprawy widoczności.