Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Czarne chmury nad Rafako

04.03.2020 07:00 | 1 komentarz | żet

Informacja o komplikacjach w oddaniu do użytku bloku Elektrowni Jaworzno III oraz fatalne wyniki finansowe za zeszły rok sprawiły, że notowania Rafako S.A. osiągnęły historyczne minimum.

Czarne chmury nad Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uszkodzony kocioł

Realizowana nakładem 4,4 mld zł inwestycja w Jaworznie miała zostać zakończona 4 lutego. Zamiast odkorkowania szampanów, Rafako S.A. wydało komunikat o przedłużeniu terminu prac. Miało ono mieć związek z nadmiarem mocy w krajowej sieci energetycznej, co przełożyło się na wyłączenie dostępu nowego bloku energetycznego do sieci. To z kolei miało spowodować „znaczące zaburzenie harmonogramu związanego z dochodzeniem do parametrów umożliwiających przejęcie bloku do eksploatacji przez zamawiającego”. 13 lutego Grupa Tauron, która zleciła budowę bloku, poinformowała, że w ostatniej fazie testów bloku doszło do uszkodzenia jednego z elementów kotła.

Rzecznik nabiera wody w usta

Czy w związku z uszkodzeniem kotła i skutkami tego zdarzenia Rafako musi liczyć się z roszczeniami? O ile przedłuży się termin zakończenia realizacji inwestycji? Na ile szacuje się koszty związane z naprawą uszkodzonego elementu i kto za to zapłaci? To pytania, które skierowaliśmy do rzecznika prasowego Grupy PBG* Jacka Balcera. Ten odpowiedział nam, że powołano specjalną komisję złożoną z przedstawicieli Rafako oraz Tauronu, która ma ustalić zakres prac i czas niezbędny do wymiany uszkodzonych elementów. – Po zakończeniu prac komisji, ustalenia zostaną przekazane w formie raportów bieżących – odpowiedział J. Balcer.

Gigantyczna strata

Na problemy z finalizacją projektu w Jaworznie nałożyły się fatalne szacunki wyników finansowych za 2019 r. Wszystko wskazuje na to, że w minionym roku Rafako zanotowało stratę netto w wysokości 217,2 mln zł. Zarząd przedsiębiorstwa wskazuje, że na stratę złożyły się rosnące koszty realizacji kontraktów w Kozienicach (dostawa i montaż instalacji oczyszczania spalin) oraz Wilnie (budowa bloku elektrociepłowni), a także pogłębiające się kłopoty finansowe PBG S.A., które jest jednocześnie głównym akcjonariuszem Rafako S.A. i... dłużnikiem raciborskiej spółki.

Wszystko to spowodowało znaczny spadek notowań Rafako S.A. na giełdzie. Jeszcze w grudniu 2019 r. za walor Rafako płacono 1,02 zł, w zeszłym tygodniu akcja Rafako S.A. kosztowała już 0,54 zł. To znaczący spadek, ale o tym, jak bardzo w ostatnich latach obniżyła się wycena Rafako, najlepiej świadczy fakt, że jeszcze w lutym 2017 r. kurs akcji Rafako utrzymywał się na poziomie powyżej 7 zł.

(żet)