Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Rewolucja śmieciowa w powiecie wodzisławskim. Samorządy same zajmą się odpadami

12.02.2020 13:01 | 10 komentarzy | juk

Samorządy powiatu wodzisławskiego mają plan, jak rozwiązać problem drastycznych podwyżek za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Przygotowali koncepcję, która ma usystematyzować system gospodarki śmieciami. Na wielką obniżkę opłat mieszkańcy nie mają jednak co liczyć.

Rewolucja śmieciowa w powiecie wodzisławskim. Samorządy same zajmą się odpadami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższych dniach ma zostać powołany zespół złożony z przedstawicieli wszystkich miast i gmin powiatu wodzisławskiego, który będzie pracował nad szczegółami pomysłu. Już teraz wiadomo, że koncepcja będzie miała dwa podstawowe etapy. Pierwszy zakłada maksymalne dostosowanie standardów i ujednolicenie systemu we wszystkich gminach. Drugi etap - to przejęcie odpadów od mieszkańców i zagospodarowanie ich. W efekcie ma zostać stworzona instalacja mechaniczno-biologiczna do przetwarzania śmieci. - Takie instalacje posiada m.in. powiat raciborski, miasto Rybnik oraz Jastrzębie-Zdrój. Powiat wodzisławski takiej instalacji nie ma - zauważył Wojciech Krzyżek. Gdzie konkretnie instalacja miałaby powstać? Samorządowcy nie podają konkretnego miejsca. Zapowiadają jednak, że wybór lokalizacji poprzedzą m.in. konsultacje społeczne.

Jak zapowiadają włodarze wdrożenie koncepcji, która mogłaby zacząć funkcjonować od 2022 r., nie będzie procesem prostym, ani krótkotrwałym. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na wybranie optymalnej formy prawnej do realizacji tego przedsięwzięcia. W grę wchodzi powołanie związku międzygminnego lub spółki celowej. – Takiej operacji nie da się przeprowadzić szybko. U podstaw leży determinacja co do tego, by mieszkańcom dostarczyć jak najlepszą jakość usługi i zatrzymać rosnące ceny. W grupie można próbować przeciwdziałać tym negatywnym tendencjom, samem nic się nie zwojuje – podkreślał Mieczysław Kieca. Najważniejsze pytanie brzmi jednak: czy mieszkańcy mogą liczyć na mniejsze opłaty za zagospodarowanie śmieci? - Wróżeniem z fusów i obietnicą bez pokrycia byłoby powiedzenie, że stawki za odpady mogą spaść - mówił prezydent Kieca. Dodał, że na "wielką" obniżkę mieszkańcy nie mają co liczyć, ale być może uda się zatrzymać wzrost stawek.

Wodzisław Śl. ma być liderem we wprowadzaniu w życie śmieciowej rewolucji. – Spotkałem się z przewodniczącym rady miasta i jego zastępcą, przedstawiłem stanowisko samorządowców i kierunek zmian. Jesteśmy zgodni co do tego, że warto podjąć każde działania, przeciwdziałające sytuacji, która obecnie ma miejsce. O szczegółach będziemy dyskutować – mówił wodzisławski prezydent. Pomysł będzie dyskutowany przez wodzisławskich radnych już na najbliższej sesji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w marcu mają być głosowane pierwsze uchwały w tej sprawie.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia