Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Samorządowcy chcą pieniędzy od rządu na walkę ze smogiem. Wysłali pismo do ministra

06.02.2020 13:54 | 26 komentarzy | juk

"Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie" pisze prezydent Kieca, prosząc ministra klimatu o wsparcie finansowe na działania ograniczające niską emisję.

 Samorządowcy chcą pieniędzy od rządu na walkę ze smogiem. Wysłali pismo do ministra
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Dla lepszej jakości powietrza, którym każdego dnia oddychamy, każde działanie jest ważne. I każde ma sens. Nie możemy się poddać w tej walce. Dla nas i naszych dzieci. Dlatego ciągle szukamy rozwiązań i wsparcia, także rządu - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl., a zarazem przewodniczący zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wczoraj (5.02) skierował pismo do Ministra Klimatu Michała Kurtyka.

Treść pisma:

Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, popiera ideę i cel programów Czyste powietrze oraz STOP SMOG, jednakże widzimy także realną potrzebę wsparcia przez rząd działań bezpośrednio realizowanych w miastach i gminach na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

Samorządy w ramach swojej działalności realizują Program Ograniczenia Niskiej Emisji, gdzie dotują koszty wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na ekologiczne lub działania termomodernizacyjne. Jednakże kwoty, jakie samorządy mogą przeznaczyć na ten cel, są niewystarczające. Dlatego też wnioskujemy o przekazanie części środków przeznaczonych na realizację rządowych programów bezpośrednio do samorządów, tak aby wesprzeć działania realizowane w gminach. Wsparcie samorządów dodatkowymi środkami finansowymi umożliwi udzielenie większej ilości dotacji mieszkańcom naszego regionu na wymianę źródeł ciepła, a tym samym przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji.

Należy pamiętać o tym, że Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby jak największa ilość mieszkańców skorzystała z możliwości otrzymania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Mając na uwadze liczne głosy mieszkańców, widzimy dużą potrzebę dodatkowego wsparcia przez rząd samorządów naszego subregionu. Zwiększenie środków na realizację Gminnych Programów Ograniczenia Niskiej Emisji w oczywisty sposób ułatwi dostęp i zachęci mieszkańców do poczynienia kolejnych kroków w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym subregionie oraz całym regionie.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.