Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Koronawirus w Opawie? Kusy pyta starostę o reakcję na wieści z Czech

28.01.2020 16:22 | 2 komentarze | ma.w

Sesja powiatowa. Radny PiS Tomasz Kusy podał najnowsze informacje o możliwości pojawienia się w pobliżu ziemi raciborskiej słynnego wirusa z Chin. W szpitalu w Opawie stwierdzono podejrzenie wystąpienia koronawirusa.

Koronawirus w Opawie? Kusy pyta starostę o reakcję na wieści z Czech
Tomasz Kusy szef klubu PiS, radny powiatowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kusy, szef klubu PiS w radzie powiatu poruszył kwestię bezpieczeństwa epidemiologicznego w powiecie, nawiązując do omawianego szeroko przez media, chińskiego wirusa - koronawirusa.

- Wiem, że temat jest bardzo medialny i nie ma co ulegać emocjom, ale mamy informacje, że w Czechach, w szpitalu Hawierzów (Havirov) podjęto już stosowne działania by zabezpieczyć się przed krytyczną sytuacją, a w szpitalu w Opawie pojawiły się 2 osoby chore, które poddano kwarantannie. Jeszcze nie ma wyników, ale podejrzenia są. Poziom zagrożenia się powiększa. Czy jakieś działania zostały u nas podjęte? - zapytał starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę.

Według Tomasza Kusego mieszkańcy powiatu raciborskiego nie zdają sobie sprawy jak się zachować w kontakcie z takimi chorymi osobami.

- Oby doniesienia z Opawy się nie potwierdziły, że wystąpi tam ten wirus - podsumował Kusy.

Starosta na początek odpowiedział, że stara się podnieść standard oddziału zakaźnego na Gamowskiej. - Wystąpiliśmy do wojewody wsparcie na rozwój. Obsługujemy już pół województwa w tym oddziale. Ostatnio starosta z Gliwic mi dziękował za opiekę i dobre warunki stworzone znanym mu osobom, mieszkańcom tamtego regionu. Nasz oddział cieszy się dobrą opinią. Dziś nas nie stać na rozwój oddziału samodzielnie i wnioskujemy o 3 mln zł na ten cel - zaznaczył G. Swoboda.

Na temat koronawirusa starosta odrzekł, że "nie wiadomo co nas czeka pod tym względem". - Czego się spodziewać? Nie wiemy. Nawet takie państwo jak Chiny nie wie. Oczekujemy, że do nas ten wirus nie dojdzie - stwierdził włodarz powiatu.

Kusy chciał wiedzieć co konkretnie oznacza kontakt starosty z wojewodą, czy dostał już odpowiedź. Grzegorz Swoboda odparł, że dzień przed sesją wyszło ze starostwa pismo do wojewody, gdzie podkreślono, że we wniosku o pieniądze na rozwój oddziału zakaźnego chodzi także o zabezpieczenia na wypadek wystąpienia koronawirusa.

Radnego PiS wsparł przewodniczący Adam Wajda. - Tu pytanie radnego bardziej brzmi: czy mamy odpowednie izolatki w szpitalu - stwierdził.

- Żaden starosta w Polsce nie da dziś żadnej gwarancji, nie stwierdzi, że ma przygotowane służby do walki z tym wirusem. W mediach podają, że w lutym już ćwierć miliona osób będzie nim zarażona - podsumował G. Swoboda.Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS