Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koronawirus w Opawie? Kusy pyta starostę o reakcję na wieści z Czech

Sesja powiatowa. Radny PiS Tomasz Kusy podał najnowsze informacje o możliwości pojawienia się w pobliżu ziemi raciborskiej słynnego wirusa z Chin. W szpitalu w Opawie stwierdzono podejrzenie wystąpienia koronawirusa.

Koronawirus w Opawie? Kusy pyta starostę o reakcję na wieści z Czech
Tomasz Kusy szef klubu PiS, radny powiatowy

Kusy, szef klubu PiS w radzie powiatu poruszył kwestię bezpieczeństwa epidemiologicznego w powiecie, nawiązując do omawianego szeroko przez media, chińskiego wirusa - koronawirusa.

- Wiem, że temat jest bardzo medialny i nie ma co ulegać emocjom, ale mamy informacje, że w Czechach, w szpitalu Hawierzów (Havirov) podjęto już stosowne działania by zabezpieczyć się przed krytyczną sytuacją, a w szpitalu w Opawie pojawiły się 2 osoby chore, które poddano kwarantannie. Jeszcze nie ma wyników, ale podejrzenia są. Poziom zagrożenia się powiększa. Czy jakieś działania zostały u nas podjęte? - zapytał starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę.

Według Tomasza Kusego mieszkańcy powiatu raciborskiego nie zdają sobie sprawy jak się zachować w kontakcie z takimi chorymi osobami.

- Oby doniesienia z Opawy się nie potwierdziły, że wystąpi tam ten wirus - podsumował Kusy.

Starosta na początek odpowiedział, że stara się podnieść standard oddziału zakaźnego na Gamowskiej. - Wystąpiliśmy do wojewody wsparcie na rozwój. Obsługujemy już pół województwa w tym oddziale. Ostatnio starosta z Gliwic mi dziękował za opiekę i dobre warunki stworzone znanym mu osobom, mieszkańcom tamtego regionu. Nasz oddział cieszy się dobrą opinią. Dziś nas nie stać na rozwój oddziału samodzielnie i wnioskujemy o 3 mln zł na ten cel - zaznaczył G. Swoboda.

Na temat koronawirusa starosta odrzekł, że "nie wiadomo co nas czeka pod tym względem". - Czego się spodziewać? Nie wiemy. Nawet takie państwo jak Chiny nie wie. Oczekujemy, że do nas ten wirus nie dojdzie - stwierdził włodarz powiatu.

Kusy chciał wiedzieć co konkretnie oznacza kontakt starosty z wojewodą, czy dostał już odpowiedź. Grzegorz Swoboda odparł, że dzień przed sesją wyszło ze starostwa pismo do wojewody, gdzie podkreślono, że we wniosku o pieniądze na rozwój oddziału zakaźnego chodzi także o zabezpieczenia na wypadek wystąpienia koronawirusa.

Radnego PiS wsparł przewodniczący Adam Wajda. - Tu pytanie radnego bardziej brzmi: czy mamy odpowednie izolatki w szpitalu - stwierdził.

- Żaden starosta w Polsce nie da dziś żadnej gwarancji, nie stwierdzi, że ma przygotowane służby do walki z tym wirusem. W mediach podają, że w lutym już ćwierć miliona osób będzie nim zarażona - podsumował G. Swoboda.

Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów

Ludzie

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Alejaja (89.151. * .237) 28.01.2020 22:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Starosta " oczekuje, że wirus ominie Racibórz".... Ale czy wirus został powiadomiony o tym, panie starosto??? :D

~Miczum (46.134. * .6) 28.01.2020 21:48

No to starosta błysnął, wirus Wuhan tuż za drzwiami a on listy pisze. Dlaczego nie poprosił o głos Najlepszego Dyrektora na Świecie? On by uspokoił pana radnego z PISu i całą opinię publiczną. On by powiedział: co wy wiecie o wirusach...