Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Kultura

Epidemia na Śląsku:

Bajka „Kraina lodu 2” była największym hitem Bałtyku w 2019 roku

25.01.2020 12:00 | 1 komentarz | ma.w

W dziesiątce najbardziej frekwencyjnych filmów wyświetlanych w kinie Bałtyk w Raciborzu w ubiegłym roku znalazły się 4 animacje i 4 polskie produkcję. Ogółem salę kinową przy ul. Londzina odwiedziło w 2019 roku ponad 62 tys. widzów.

Bajka „Kraina lodu 2” była największym hitem Bałtyku w 2019 roku
W 2019 r. Kino Bałtyk odwiedziła ekipa filmu "Wspomnienie lata" z Urszulą Grabowską. Na zdjęciu z kierownikiem kina Krystianem Haasem (drugi z prawej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Bywało w ubiegłych latach, że frekwencja sięgała najwyżej połowy tej liczby, którą osiągnęliśmy w 2019 roku – komentuje kierownik kina w Raciborzu Krystian Haas. Ponad 62 tys. Sprzedanych biletów to dobry wynik dla miejscowego kina. Dla samego Haasa był to już ostatni rok pracy w tej funkcji. Z końcem stycznia odchodzi na emeryturę. Szefował placówce przez ponad 20 lat, czyniąc z niej lidera wśród kin jednosalowych w regionie. Wcześniej z powodzeniem prowadził

kino „Przemko” przy RCK, w czasach odrodzenia kina po czasach popularności kaset VHS, gdy miejska placówka wyświetlała „Park Jurajski” czy „Ogniem i mieczem”. Jak mówił Adrianowi Szczypińskiemu, który nakręcił dokumentalny film o kinie „Bałtyk”, odszedł z „Przemka” nie chcąc czekać, aż jego status upadnie i będzie wyświetlać okazyjnie. Gdy zaczynał szefować kinu przy ul. Londzina, posiadała je spółka Kinoplex, mająca ambicje rozbudowy obiektu o dodatkową salę projekcyjną. Aktualnie „Bałtyk” należy do samorządu województwa i był czas, gdy próbowano połączyć jego finansowanie z Miastem Racibórz.

Cennym dziedzictwem po pracy Haasa jest Klub Konesera, który wymyślił w 2008 jako odpowiednik DKF-u. Choć ten klub filmowy jest oparty na ambitnym repertuarze, to dochodziło do sytuacji, gdzie sala była wypełniona po brzegi. Co ciekawe, Krystian Haas był przy założeniu rafakowskiego klubu filmowego „Kociołek”, później prowadził DKF „Puls” w RDK, a „Klub Konesera” zwieńczył jego aktywność w promowaniu dobrego kina. Obecnie ten klub zapewnia kinu Bałtyk ok. 10 tys. widzów rocznie.

– O frekwencji w kinie decyduje tytuł. Głośny film przyciągnie tłumy. Rzadko zdarzają się niespodzianki – mówi w oparciu o swoje długoletnie doświadczenie Krystian Haas. W swojej zawodowej karierze przerobił wiele różnorodnych pomysłów na uatrakcyjnienie przybytku X Muzy, ale ostatecznie zawsze decydowała popularność tytułu w jego frekwencyjności. Tak było np. ze słynną „Pasją” w reżyserii Mela Gibsona, gdzie przez 3 tygodnie jej wyświetlania w Raciborzu sprzedano komplety na wszystkich seansach, a autokary wypełnione widzami kursowały z sąsiedniego województwa. W ostatnich latach bardzo szeroką publiczność ściągnął w Raciborzu słynny „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Tłumy, gdzie sala była pełna, ciągnęły też na pierwszy z filmów w erotycznej sadze o „Greyu” i pierwszą z odsłon nowej trylogii „Gwiezdnych wojen”.

(ma.w)


Przeboje kasowe kina Bałtyk w 2019 r.

1. Kraina lodu 2 – 5163 widzów

2. Król lew – 4750

3. Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 – 3421

4. Polityka – 3326

5. Jak wytresować smoka 3 – 3110

6. Sekretne życie zwierzaków 2 – 2406

7. Avengers: koniec gry – 1898

8. Ralph Demolka w internecie – 1642

9. Boże ciało – 1443

10. Legiony – 1389