Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Stawki uchwalone. Ile za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Nędza?

21.11.2019 07:00 | 2 komentarze | mad

Radni z Nędzy są już po uchwaleniu nowych stawek za wywóz śmieci. I niestety kolejnej gminie nie udało się uchronić przed podwyżką opłat. Mieszkańcy zmianę w swoich portfelach odczują wraz z początkiem 2020 roku.

Stawki uchwalone. Ile za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Nędza?
zdjęcie poglądowe, arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Scenariusz jest taki sam jak w pozostałych gminach. Tylko jedna firma wystartowała w przetargu i to ta sama co w poprzednich latach; mowa o firmie Komart z Knurowa. Oferta, którą złożyła, opiewa na kwotę 1 mln 54 tys. zł i jest o ponad 230 tys. zł wyższa niż szacowane przez urzędników koszty gospodarki odpadami.

Podwyżka i zwolnienie

Radni nad zmianami dyskutowali na listopadowej sesji rady gminy. Podczas obrad uchwalono, że na każdym szczeblu kwota wzrośnie od nowego roku o 4,20 zł (i tak np. dla nieruchomości zamieszkałej przez jedną osobę stawka miesięczna wynosi 22,90 zł).

Ustalono również zwolnienie z części opłaty właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1,20 zł od osoby. Zwolnienie wejdzie w życie 14 dni po uchwaleniu przez radnych uchwały, więc mieszkańcy mogą skorzystać z tego wariantu jeszcze w tym roku. Aby uzyskać zwolnienie, należy dokonać korekty w deklaracjach śmieciowych. Co ważne, jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, nie może wystawiać przed swoją posesję tzw. śmieci zielonych. Natomiast, gdy mieszkaniec zadeklaruje, że ma kompostownik, a nie będzie go miał, bądź ma, ale nie kompostuje i oddaje „zielone” do zmieszanych, bądź też utrudni oględziny kompostownika w chwili kontroli, zostanie mu wstrzymana przez pół roku możliwość korzystania z tej formy zwolnienia.

Problem dotyczy wszystkich

Wiceprzewodniczący rady Krystian Okręt podczas obrad zabierając głos, wymienił szereg tytułów prasowych, mających pokazać, że podwyżka stawek za wywóz śmieci nie dotyczy tylko Nędzy, ale całej Polski. Następnie poprosił skarbnik Katarzynę Paszendę o zobrazowanie, jak w innych gminach powiatu raciborskiego kształtują się stawki za wywóz śmieci. Należy jednak zauważyć, że tych nie można porównywać w odniesieniu do wszystkich miejscowości, bo nie wszystkie gminy są już po nowych przetargach i wyłonieniu firm. Zwracano jednak uwagę, że tam, gdzie nowe stawki zostały uchwalone, ceny również wzrosły. Podano m.in. przykład Pietrowic Wielkich, gdzie obecnie stawka dla osoby samej zamieszkującą daną posesję wynosi 30 zł (wcześniej wynosiła 22 zł. W Pietrowicach Wielkich stawka na jednego mieszkańca wzrosła o 8 złotych).

Radna proponuje: stawki dla wszystkich takie same

Podczas obrad wybrzmiał również pomysł radnej Renaty Bieni. Jej zdaniem stawki za wywóz śmieci nie powinny być zróżnicowane pod względem osób zamieszkujących daną posesję, a dla każdej osoby miałyby wynieść tyle samo. Zróżnicowane stawki stworzone zostały jednak m.in. z myślą o rodzinach wielodzietnych*, to forma wsparcia dla nich.

Przewodniczący rady Gerard Przybyła polecił radnym, aby rozeznali temat wśród swoich bliskich. On sam zaczął rozpytywać i relacjonował, że odbiór tego pomysłu jest pozytywny. Wówczas jak wyliczono, stawka wynosiłaby przy obecnym przetargu w okolicach 22 złotych. – Mamy dziewięć miesięcy, żeby rozpytywać mieszkańców – zwracał uwagę przewodniczący. – Mam nadzieję, że za dziewięć miesięcy wrócimy do tego już po naszych i mieszkańców przemyśleniach, ale uważam, że byłoby to w miarę sprawiedliwe – dorzuciła radna Bienia. Argumentując to faktem, że obecnie rodziny wielodzietne mogą liczyć na wiele innych form wsparcia finansowego.

Radny Henryk Postawka zwracał z kolei uwagę na to, że warto pomyśleć także o innych zwolnieniach dla mieszkańców, nie tylko dla tych, którzy chcą kompostować odpady, ale także tych, którzy nie produkują popiołu. – Na to nie ma złotego środka – odpowiadał przewodniczący Przybyła. Skarbnik Paszenda zwracała z kolei, że wszystko musi mieć umocowanie w przepisach.

(mad)


* Czym więcej osób zamieszkuje daną posesję, tym mniej płaci się za jedną osobę. Najniższa obecnie stawka wynosi 18,40 zł dla nieruchomości zamieszkałej przez siedem osób i więcej niż siedem osób.

Ludzie:

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Henryk Postawka

Henryk Postawka

Radny gminy Nędza.

Krystian Okręt

Krystian Okręt

Radny gminy Nędza.

Renata Bienia

Renata Bienia

Radna gminy Nędza.