Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Litania wniosków i zażaleń z Nowych Zagród

02.11.2019 18:30 | 2 komentarze | żet

Raz jeszcze wracamy do spotkania prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydenta Michała Fity z mieszkańcami Nowych Zagród. Opisaliśmy już na naszych łamach obawy mieszkańców co do likwidacji SP 15 lub SP 18, problemy trapiące działkowców z ROD „Powstańców Śląskich”, kwestię braku miejsc parkingowych na osiedlu przy ulicy Katowickiej oraz fiasko starań o budowę chodnika na ulicy Górnej w ramach budżetu obywatelskiego. Jednak wyjątkowo liczni i aktywni mieszkańcy Nowych Zagród zgłosili władzom Raciborza jeszcze szereg innych spraw, które dla porządku wymieniamy poniżej.

Litania wniosków i zażaleń z Nowych Zagród
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Osiedle hetmańskie czeka na remont

Radny powiatowy Tomasz Cofała w imieniu mieszkańców zgłasza potrzebę wykonania remontu ulicy Czarnieckiego. Droga jest wąska, brakuje na niej chodnika dla pieszych, śmieciarka ma problem z przejechaniem.

– My się naprawdę obawiamy, że to nie zostanie zrealizowane. Pytam o to dlatego, bo w tej chwili dysponujemy takim narzędziem jak Fundusz Dróg Samorządowych. Czy miasto skorzysta przed rokiem 2021 z tego funduszu i wyremontuje nam tę drogę? – pyta radny.

Fundusz Dróg Samorządowych wspiera projekty, dla których wykonano dokumentację projektowo-kosztorysową. Tak było w przypadku ulic Bojanowskiej i Chorwackiej w Raciborzu, na których remont pozyskano 1,7 mln zł dotacji. Prezydent Polowy nie jest pewny, czy taką dokumentację sporządzono dla ulicy Czarnieckiego. – Rozumiem, że jeśli ta dokumentacja jest, to składamy ten wniosek – dopytuje radny. – Składamy – zapewnia D. Polowy.

Zapomniana ulica

Raciborzanka z Nowych Zagród zwraca uwagę na problem ulicy Słonecznej, przy której mieści się miejski żłobek. Droga została zdewastowana przez samochody ciężarowe poruszające się nią podczas remontu ulicy Łąkowej. Słoneczna nie jest też należycie sprzątana, zimą zapomina się o jej odśnieżaniu. – Wpisujemy to na długą listę propozycji do przyszłorocznego budżetu. Jeśli nie wyniknie nic bardziej pilnego, to wykonamy w przyszłym roku dokumentację na remont tej drogi – zapowiada D. Polowy.

Rozkład jazdy autobusów a pociągi

Kolejarze oraz podróżni mają problem dostać się autobusami na poranne pociągi. Prezydent zwala winę za funkcjonowanie komunikacji miejskiej na poprzednią ekipę. – Próbujemy doprowadzić do tego, żeby to było jak najlepiej skonstruowane i ułatwiało mieszkańcom życie – wyjaśnia Polowy i proponuje, aby wszelkie sugestie co do rozkładu jazdy autobusów PK w Raciborzu kierować bezpośrednio do tej firmy. Można też umówić się na spotkanie z prezesem Bogdanem Gawliczkiem, aby przedyskutować konkretne rozwiązania.  

Chodnik taki, że wstyd mieszkać

Mieszkaniec ulicy Szczęśliwej prosi o przełożenie płyt chodnikowych. – Zapisujemy, wykonamy w miarę możliwości – odpowiada prezydent Polowy.

Co dalej z osiedlem przy Łąkowej?

Widać postępy przy budowie dwóch nowych bloków mieszkaniowych przy ul. Łąkowej. Raciborzanin pyta, czy to osiedle będzie rozbudowywane, a jeśli tak, to w jakiej formule? Prezydent odpowiada, że docelowo ma tam powstać pięć bloków. Aktualnie miasto planuje budowę przyłączy do sieci wodociągowej, ciepłowniczej, gazowej i elektrycznej. – Co do samej budowy i finansowania reszty osiedla wahamy się, czy wybrać formułę TBS czy też „Mieszkania+” – wyjaśnia D. Polowy.

Problem z remontem przez odrolnienie gruntów

Mieszkaniec Nowych Zagród prosi o remont drogi dojazdowej do posesji w rejonie adresu Opawska 156. – Miałem zapewnienie poprzednich władz miasta, że zostanie to wpisane do zadań na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, ale decyzją starosty te grunty zostały odrolnione – mówi.

(żet)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza