środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Centrum Wodzisławia tonie w ciemnościach

31.10.2019 07:54 | 37 komentarzy | mak

Zgorszenie wśród wielu wodzisławian. Po zmroku ulice w centrum miasta powinny zachęcać do spacerów i przyjemnego spędzania czasu. Niestety budzą strach. Wszystko z powodu "egipskich ciemności".

Centrum Wodzisławia tonie w ciemnościach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak wygląda m.in. ulica Kościelna po zmroku. To ścisłe centrum Wodzisławia Śląskiego, jednocześnie droga prowadząca do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Widać kilka działających punktów świetlnych. Ale jeszcze niedawno nawet ich nie było. - To skandal. Oświetlenie nie działa od lipca. Nie chodzi tylko o ulicę Kościelną, ale wiele innych w centrum miasta. W lecie jeszcze można było przymknąć na to oko, bo późno robiło się ciemno. Ale teraz? Przecież zmrok zapada dużo szybciej. Do tego zmiana czasu. Ile mamy czekać na powrót cywilizacji? - denerwują się mieszkańcy. Jako szczególny przykład podają sytuację wiernych, którzy wychodzą z wieczornej mszy świętej z kościoła WNMP. - Nierzadko to osoby starsze. Muszą na siebie wyjątkowo uważać, żeby nie potknąć się, nie przewrócić. A w takich ciemnościach o wypadek wcale nie trudno - dodają.

- Oświetlenie jest w trakcie uruchamiania - zapewnia Grażyna Kłosok, zastępca naczelnika Wydziału Architektury, Inwestycji i Dróg Miejskich w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że awaria oświetlenia na ul. Kościelnej i kilku pozostałych ulicach Starego Miasta wiąże się z uszkodzeniami infrastruktury kablowej, którą to "eksploatujący oświetlenie, tj. Tauron Dystrybucja, zobowiązany jest usunąć".

Do awarii doszło w momencie, gdy na Starym Mieście trwały zlecone przez miasto prace dotyczące wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe. Wykonawca wymienił oświetlenie, ale pojawił się problem z zasilaniem. - Inwestycja nie została zakończona, zgodnie z zawartą umową wykonawca ma czas do 31 października. Jednak z uwagi na konieczność podania odpowiedniego napięcia i prawidłowego uruchomienia faz, oświetlenie będzie włączane systematycznie w miarę postępu prac firmy Tauron Dystrybucja - dodaje Grażyna Kłosok. Cały czas trwają rozmowy z Tauronem związane z ustaleniem terminu napraw. - Odbył się szereg spotkań, m.in. z udziałem wykonawcy, projektanta, inspektora nadzoru, wydziałów Urzędu Miasta oraz przedstawicieli firmy Tauron, aby jak najszybciej problem awarii sieci usunąć wspólnymi działaniami - puentuje Grażyna Kłosok.