Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Zegar, altany i parking dla kamperów

05.10.2019 07:00 | 0 komentarzy | art

Zakończył się montaż wolnostojącego zegara w centrum sołectwa Mszana, gotowe są także altany – miejsca odpoczynku rowerzystów i miejsce postoju pojazdów turystycznych. Wszystko w ramach projektu pn. „Udostępnienie Odry i Olzy”, realizowanego przez gminę Mszana wspólnie z gminami Krzyżanowice, Gorzyce, Ostrawa i Bohumin.

Zegar, altany i parking dla kamperów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt, zgodnie z założeniami, ma na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Mszana. - Jego realizacja jest kontynuacją naszej polityki, aby gmina była przyjazna nie tylko mieszkańcom, ale by przyciągała również osoby z zewnątrz. Temu ma służyć również budowa miejsc postojowych dla pojazdów turystycznych przy ul. Tuskera. Miejsce to, oprócz atrakcji i wygody dla osób podróżujących kamperami, będzie na co dzień parkingiem dla mieszkańców. Będzie to pierwsze takie miejsce w regionie, którego dodatkowym atutem jest bliskość zjazdu z autostrady - mówi wójt Mirosław Szymanek.

Na miejscu postoju pojazdów turystycznych oraz przy wyremontowanej „starej plebanii” w Połomi, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Wsparcia, pojawiły się drewniane altany - miejsca odpoczynku rowerzystów. To kolejne elementy tego samego projektu, na który Mszana pozyskała środki unijne.

Atrakcją turystyczną i znakiem rozpoznawczym gminy ma być też charakterystyczny zegar, kształtem przypominający szyb górniczy nawiązuje do historii Mszany. Nie wszyscy wiedzą, że kopalnia „1 Maja” w Wodzisławiu Śląskim była budowana jako KWK „Mszana” i leżała w granicach administracyjnych Mszany. W Urzędzie Gminy zachowały się jeszcze oryginalne mapy oraz Generalny Projekt Wstępny Kopalni „Mszana”. - Elementem zegara jest ruchoma „szola”, dodatkową atrakcją są wieczorne iluminacje, zegar ma też regulację dźwięku. Dzieci będą się tu mogły uczyć górniczej historii regionu - mówi wójt Mirosław Szymanek.

Projekt zegara wykonała pani Monika Kołodziej, nauczyciel Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim, ta sama, która jest autorką projektu pomnika na 100-Lecie Niepodległości w mszańskim parku. Wykonania zegara podjęła się firma Edwarda Rducha z Połomi, znana z montowania zegarów, głównie kościelnych, na całym świecie. - Z niecodziennymi projektami, a ten do nich należał, jest tak, że trzeba przy nich stosować indywidualne rozwiązania. Na pewno niełatwo robi się coś na terenie własnej gminy, ale cieszę się, że nam się udało - mówi Edward Rduch.

Budowa zegara kosztowała 44,2 tys. zł, przyłącze energii elektrycznej do niego - 14,2 tys. zł. Natomiast budowa miejsc postojowych przy ul. Tuskera wraz z dwoma altanami (w Mszanie i Połomi) to koszt ok. 370 tys. złotych. Dofinansowanie projektu wyniesie 261,7 tys. zł.

W ramach projektu zostaną także oznakowane ścieżki rowerowe, przygotowane gadżety promocyjne i zorganizowany zostanie rajd rowerowy. Realizacja potrwa do grudnia 2019 r.

(art)