Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Kolejka chętnych do Sejmu

17.09.2019 19:00 | 2 komentarze | mak

13 października wybierzemy posłów i senatorów na nową kadencje. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zdecydowali się na start w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Kolejka chętnych do Sejmu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do 3 września zainteresowani startem w wyborach parlamentarnych mogli składać swoje kandydatury wraz z listami poparcia. Okręgowe Komisje Wyborcze miały trzy dni, żeby rozpatrzyć wnioski. Pozytywne decyzje były następnie publikowane na stronie internetowej PKW.

Kto na posła?

Najpierw sprawdziliśmy, którzy mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zdecydowali się kandydować do sejmu w okręgu nr 30, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory.

Z list Koalicji Obywatelskiej wystartują: Mirosław Kozielski z Mszany (przedsiębiorca), Joanna Skowron z Rydułtów (nauczycielka), Beata Rzaczek z Rydułtów (dyrektorka placówki oświatowej) oraz Krzysztof Dybiec z Wodzisławia Śl. (przedsiębiorca).

Również sporą reprezentację, jeśli chodzi o mieszkańców naszego powiatu, ma Konfederacja. Na listach znaleźli się: Justyna Pyszny z Wodzisławia Śl. (doradca klienta), Mirosław Lech z Radlina (inżynier elektryk), Alan Szatyło z Wodzisławia Śl. (doradca personalny), Jarosław Grabiec z Pszowa (technik elektryk) i Jacek Lanuszny z Rydułtów (historyk).

Cztery osoby z powiatu wodzisławskiego zasiliły listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Są to: Bogdan Myśliwiec z Rogowa (ekonomista), Stanisław Rduch z Marklowic (inżynier mechanik), Elżbieta Kulawik z Wodzisławia Śl. (ekonomistka) oraz Bronisław Karasek z Gołkowic (inżynier transportu drogowego).

Z ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość wystartują: Adam Gawęda z Syryni (parlamentarzysta), Teresa Glenc z Gorzyczek (parlamentarzystka), Jarosław Szczęsny z Wodzisławia Śl. (ekonomista) oraz Alojzy Szymiczek z Wodzisławia Śl. (radny powiatowy).

Teraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na liście są: Mirosław Nowak z Wodzisławia Śl. (właściciel zakładu usługowego, radny powiatowy), Andrzej Pożarowszczyk z Rydułtów (inżynier organizacji i planowania produkcji), Izabela Nosiadek z Radlina (bibliotekarka), Patrycja Sieńko z Wodzisławia Śl. (specjalistka do spraw turystyki), Roman Graniczka z Rydułtów (elektryk), Agnieszka Gonsior z Wodzisławia Śl. (kierownik do spraw sprzedaży), Zofia Sobik z Radlina (specjalista z dziedziny prawa) oraz Iwona Kalinowska z Wodzisławia Śl. (nauczycielka języka polskiego).

Koalicyjną listę Bezpartyjni i Samorządowcy, jeśli chodzi o osoby z powiatu wodzisławskiego, współtworzą: Dariusz Prus z Wodzisławia Śl. (nauczyciel historii) oraz Danuta Motyczka z Rydułtów (nauczycielka)

Do obsadzenia w tym okręgu jest 9 mandatów.

Co z senatem?

Do senatu z okręgu nr 72, który dotyczy powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego oraz miast Jastrzębie-Zdrój i Żory, kandyduje tylko jedna reprezentantka powiatu wodzisławskiego. To Ewa Gawęda z Syryni (fotograf). Reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.

(mak)

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Dariusz Prus

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego 

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm