Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Żłobek w Tworkowie otwarty. Zamiast polityków wstęgę przecinały dzieci [ZDJĘCIA]

10.09.2019 17:21 | 0 komentarzy | mad

Placówka działalność rozpoczęła wraz z nowym rokiem szkolnym, jednak oficjalne otwarcie odbyło się we wtorkowe popołudnie 10 września.

Żłobek w Tworkowie otwarty. Zamiast polityków wstęgę przecinały dzieci [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli dzieci uczęszczające do placówki, ich rodzice, wójt Grzegorz Utracki, przewodniczący rady gminy Brunon Chrzibek, sołtys i radny z Tworkowa Andrzej Bulenda, dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Daria Wieczorek, dyrektorka tworkowskiego przedszkola i żłobka Beata Bobrowska, inspektor nadzoru budowlanego krzyżanowickiego urzędu gminy Marek Grycman, emerytowana dyrektorka tworkowskiego przedszkola Bernadeta Klement oraz dyrektorka miejscowej podstawówki Aleksandra Wawoczny.

Żłobek w Tworkowie powstał przy miejscowym przedszkolu, w pomieszczeniu, w którym dawniej znajdowało się mieszkanie nauczycielskie. Placówka przeznaczona jest dla dziesięcioro dzieci do lat trzech (obecnie uczęszcza tam ośmioro małych mieszkańców Krzyżanowic). Rodzice płacą 500 zł miesięcznie (opłata w wymiarze 10 godzin dziennie. Koszt każdej kolejnej godziny wynosi 25 zł) plus za wyżywienie. Na utworzenie tego miejsca gmina uzyskała 198 tys. zł wsparcia z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”. Całość inwestycji kosztowała 225 tys. zł.

- Drogie dzieci to z myślą o was to przedsięwzięcie zakończyło się finałem. Mamy piękny żłobek. Jesteśmy dumni, bo jako nieliczna gmina wiejska mamy wspaniałe pomieszczenia i wy możecie się tutaj bawić, pod czujną ochroną opiekunek - mówiła podczas otwarcia Beata Bobrowska. Oprócz dyrektorki w żłobku pracują dwie opiekunki oraz sprzątaczka.

- Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać - powiedział z kolei Grzegorz Utracki. Wójt w krótkiej przemowie przypominał, że kilka lat temu pojawił się już pomysł powołania tego typu placówki w gminie. Wówczas przy podejmowaniu prób jej tworzenia z kilkunastu chętnych, pozostały tylko matki dwojga dzieci. Temat jednak powrócił, bo potrzebę wskazywali mieszkańcy. - Mamy żłobek na dziesięć miejsc, może to dopiero taki początek, zobaczymy, jak się to będzie rozwijało - dodał wójt, życząc dyrektorce, aby placówka dobrze funkcjonowała.

Podczas otwarcia nie zabrakło również symbolicznej wstęgi, przecinali ją: 2-letni Dawid Storka z mamą Anną, 20-miesięczna Zosia Koterba z mamą Katarzyną, a pomagał im wójt Grzegorz Utracki. Później dzieci, ich rodzice i zaproszeni goście udali się do żłobka na słodki poczęstunek.

Więcej o wydarzeniu w najbliższym wydaniu „Nowin Raciborskich”.

Ludzie:

Andrzej Bulenda

Andrzej Bulenda

Radny gminy Krzyżanowice, sołtys Tworkowa

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Daria Wieczorek

Daria Wieczorek

Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach (z siedzibą w Tworkowie)

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.