Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Pismo rodziców pływaków trafiło do radnych Raciborza

28.08.2019 17:51 | 2 komentarze | ma.w

Publikujemy treść pisma, które rozdano radnym miasta na sesji sierpniowej, na którą przyszło liczne grono rodziców pływaków z SP15. Protestują przeciw przenoszeniu ich dzieci z basenu PWSZ na pływalnię OSiR - H2Ostróg.

Pismo rodziców pływaków trafiło do radnych Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Miasta Racibórz

Szanowni Państwo!

W minionym tygodniu prezydent miasta Dariusz Polowy podjął dwie decyzje, które dość poważnie zburzyły porządek organizacyjny uczniów naszej szkoły. Pierwsza dotyczyła likwidacji jednej z klas III.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji rodziców dzieci, których dotyczyła, Prezydent decyzję o łączeniu oddziałów wycofał. Druga związana jest z przeniesieniem zajęć pływania z basenu PWSZ do aquaparku H20stróg. Sprawa dotyczy zarówno klas 1-3 jak i oddziałów pływackich 4-6.

Rodzice uczniów klas pływackich, trenerzy oraz dyrekcja szkoły obawiają się konsekwencji, jakie za sobą może pociągnąć decyzja o zmianie miejsca treningów. Naszym zdaniem w ciągu kilku najbliższych lat doprowadzi do likwidacji oddziałów sportowych w naszej szkole. Swoje obawy przedstawiliśmy Prezydentowi Miasta w czasie dwóch kilkugodzinnych spotkań w urzędzie.

Wśród argumentów rodziców oraz trenerów wymieniono m.in. (sytuacja znana trenerom, gdyż 3 lata temu, z powodu remontu szkoła została zmuszona do treningów na H20stróg):

 • - Aquapark H20stróg jest basenem ogólnodostępnym, nieprzystosowanym do treningów (brak chorągiewek, ścian do nawrotów)
 • - nieodpowiednia kubatura budynku przeszkadza w komunikacji trener-zawodnik;
 • - brak swobodnej komunikacji trener - zawodnik (przy osobach postronnych trudno jest wpłynąć na postawę zawodnika);
 • - szkoła, w czasie treningów, nie ma wyłączności na basen; 2 tory basenu oraz pozostała część aquaparku będzie udostępniana mieszkańcom;
 • - pokonanie odległości ze szkoły do H20stróg autobusem miejskim w godzinach szczytu może potrwać około 3O min. lub dłużej (zwłaszcza gdy rozpocznie się remont skrzyżowania przy mechaniku);
 • - czas oczekiwania na to aż wszyscy się ubiorą, przejazd z miejsca na miejsce, ewentualne korki spowoduje, że pobyt naszych dzieci w szkole wydłuży się o 1-2 godziny;
 • - powyższe problemy zniechęcą dzieci do zajęć z pływania i niekorzystnie przełożą się na wyniki sportowe;
 • - W dotychczasowej umowie miedzy SP15 a PWSZ kwota wynajmu dotyczyła korzystania z basenu oraz stadionu. Na tą chwilę nie ma gwarancji, że miasto pokryje koszty wynajmu samego stadionu, co spowoduje problem treningów uczniów szkoły, zwłaszcza klas lekkoatletycznych;
 • - Likwidacja oddziałów sportowych przekreśli 35 lat tradycji naszej szkoły.
 • Wszystkie te argumenty nie przemawiają do Pana Prezydenta, który na drugiej szali stawia interes aquaparku i poprawę kondycji finansowej obiektu.

Naszym zdaniem, nie poprawi się sytuacja H20stróg jeśli nasze dzieci do południa i po południu zajmą tory basenu głównego. Zniechęci to indywidualnych użytkowników i firmy organizujące tam naukę pływania i zajęcia rekreacyjne. Mieszkańcy będą zniesmaczeni brakiem dostępności torów w ciągu dnia.

Zaznaczyć należy, że problemy polskiej oświaty i brak środków na jej finansowanie to na pewno nie rezultat korzystania z pływalni PWSZ, to problem złożony, wymagający centralnego rozwiązania, o którego przyczynach nie nam dyskutować. Niesłuszna decyzja Pana Prezydenta uderza jednocześnie w interes PWSZ w Raciborzu, która remontowała i unowocześniała pływalnię z myślą o dalszej współpracy (Urząd Miasta w 2017 r. przekazał na ten cel 300 tys.).

Reasumując: domagamy się poważnego traktowania, uznania naszych słusznych praw i racji, jako reprezentantów naszej szkoły i naszych dzieci.

„Nic o nas bez nas." O szkole i naszych dzieciach nauczyliśmy się już decydować wspólnie. Nie zawracajmy historii. Jesteśmy zdeterminowani i naszych słusznych racji będziemy bronić w każdy dozwolony prawnie sposób.

Pana Prezydenta prosimy o zmianę decyzji, a Państwa radnych o wsparcie włodarza miasta w tej zmienionej decyzji.

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu

Do wiadomości:

 • Kuratorium Oświaty w Katowicach
 • Dyrektor SP15
 • Rektor PWSZ Racibórz
 • Śląski Okręgowy Związek Pływacki
Grafika dołączona do pisma rodziców