Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Przyszłość Zamku Piastowskiego owiana tajemnicą... z pewnymi wyjątkami

05.07.2019 12:30 | 8 komentarzy | mad

Niebawem radni powiatowi mają poznać koncepcję, w którą stronę pójdzie Zamek Piastowski w Raciborzu. To m.in. pokłosie dyskusji, którą przeprowadzono w marcu na posiedzeniu komisji edukacji, kultury, sportu i promocji. Wówczas rajcy zastanawiali się, co zrobić, aby potencjał dawnej siedziby Piastów był wykorzystywany.

Przyszłość Zamku Piastowskiego owiana tajemnicą... z pewnymi wyjątkami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat na komisję powrócił w czerwcu. O kwestię zmian wypytywał starostę Grzegorza Swobodę radny Artur Wierzbicki. Szef powiatu przekazał, że jest już wypracowana koncepcja. Szczegółów nie zdradzał, zauważał, że niebawem poznają ją radni. Uchylając rąbka tajemnicy, starosta zapowiedział, że jest chęć pewnego połączenia Zamku Piastowskiego i Muzeum w Raciborzu. – Zostanie przedstawiona szeroka koncepcja. Myślę, że naprawdę rewelacyjna pod kątem Zamku Piastowskiego, Raciborza i Powiatu – mówił. Grzegorz Swoboda akcentował, że obecnie brakuje mu życia na zamku, a minione imprezy, czyli Dni Raciborza i Święto Powiatu Raciborskiego pokazały, że można je tam tchnąć.

Konkretne kroki w kierunku zmian, mają być podejmowane dopiero po tym, jak koncepcję zaakceptują radni powiatowi. – Jestem przekonany, że wizja, którą państwu zaproponujemy, spodoba się – mówił z nadzieją G. Swoboda do członków komisji edukacji, kultury, sportu i promocji. Argumentował przy tym, że wszystkim, którzy do tej pory ją poznali, się spodobała. Ujawnił również, że pomysł zmian poznali już raciborscy radni oraz prezydent Dariusz Polowy. – Radni miejscy mają informację o zamku a my nie? – dziwił się radny Wierzbicki.

Do dyskusji dołączył Dawid Wacławczyk, mówiąc, że on już też zna koncepcję, ale nie jako radny, a fachowiec w tej materii, bo była z nim konsultowana. Radny mówił również, że „oficjalnie radni miejscy nie znają tej koncepcji”. – Pan starosta mówi na skróty, bo część zna, ale nie było jeszcze dyskusji na radzie miasta, ani w komisjach – uzupełniał D. Wacławczyk. Zdradził również, że autorem koncepcji jest Grzegorz Wawoczny. Z pomysłodawcą zmian rajcy komisji mają spotkać się w lipcu i wówczas poznać proponowany kierunek.

Podczas posiedzenia radny Artur Wierzbicki poruszył również problem, który sygnalizował już jakiś czas temu, mianowicie brak odpowiednich tablic kierujących na Zamek Piastowski. Ich montaż miałby przyczynić się do większej promocji obiektu. Grzegorz Swoboda zapowiedział, że zajmie się tą kwestią i tablice informacyjne zostaną zamontowane.

(mad)

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski