Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Wiele kultur – jeden festiwal. Źródło zaprasza

05.06.2019 12:30 | 0 komentarzy | ma.w

Będzie barwnie, wesoło i widowiskowo – od lat czerwiec kojarzy się z ludowością w Raciborzu. Aldona Krupa-Gawron już 16 raz zaprosiła liczne zespoły z kraju i świata, by zaprezentować je tutejszej publiczności. Organizatorem imprezy jest od szesnastu lat Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

Wiele kultur – jeden festiwal. Źródło zaprasza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysłodawcą, inicjatorem i Dyrektorem Festiwalu jest od początku Aldona Krupa-Gawron. Ideą Festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. – Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności. Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne spoza tego kręgu kulturowego, co urozmaica i poszerza formułę tej międzynarodowej imprezy – mówi Krupa-Gawron.

Wielokulturowość wyznacza prezentacje sceniczne, które obejmują występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. – Zapewnia to ciekawy program  dla różnych pokoleń, stąd od lat Festiwalowi towarzyszy pełna widownia – informuje pani dyrektor. Jak co roku wydarzenie wzbogaca ofertę kulturalną obchodów Dni Raciborza.

(opr. m)


6 czerwca, czwartek: godz. 12.00
„X Kultura bez granic” w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej

7 czerwca, piątek: godz. 9.00
XVI Międzynarodowa Taneczna Balloteka w Żorach, godz. 19.00 „II Raciborska Noc świętojańska” w Parku im. Miasta Roth (w razie niepogody o 19.30 w RCK przy ul. Chopina)

8 czerwca, sobota: godz. 15.00
korowód z placu Długosza na Zamek Piastowski, godz. 15.30 Koncert galowy na dziedzińcu Zamku Piastowskiego

9 czerwca, niedziela: godz. 10.30
msza św. w kościele p.w. WNMP w Raciborzu, godz. 15.00 Festiwal „Kapryśne lato” w Haju ve Slezsku w Czechach