Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Wojska Obrony Terytorialnej będą stacjonować w Kuźni Raciborskiej

14.05.2019 17:37 | 9 komentarzy | mad

Formalności związane z przekazaniem budynku byłej Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej zmierzają ku końcowi.

Wojska Obrony Terytorialnej będą stacjonować w Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek 14 maja w kancelarii notarialnej w Raciborzu, starosta Grzegorz Swoboda i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, podpisali akt notarialny. Przedmiotem transakcji była zamiana nieruchomości. Burmistrz Kuźni Raciborskiej przeniósł na rzecz Skarbu Państwa prawo własności nieruchomości stanowiącej własność gminy (pow. 1,4692 ha). W zamian Kuźnia Raciborska stała się właścicielem szesnastu mniejszych działek zlokalizowanych w różnych częściach gminy.

Nieruchomość wraz z położonej na nim budynkiem byłej szkoły zostanie następnie przekazana w trwały zarząd Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury w Krakowie na cele obronności i bezpieczeństwa państwa. Docelowo ma tam powstać jednostka WOT. Zanim jednak do tego dojdzie, dokument musi się uprawomocnić - to był warunek terytorialsów. Ma to potrwać około 3 tygodni.

- Cieszę się, że doszło do finalizacji tej sprawy – przyznaje w rozmowie z portalem nowiny.pl starosta Grzegorz Swoboda. W podobnym tonie wypowiada się również burmistrz Paweł Macha. – Jestem bardzo zadowolony, wreszcie załatwiliśmy to, co trzeba. To ogromna radość – mówi.


Wojska Obrony Terytorialnej powstają jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. (mad).

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.