środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Otwarcie ofert na drogę Racibórz - Pszczyna. Oszczędności idą w miliony! [AKTUALIZACJA]

01.04.2019 07:30 | 7 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 00:23

TEKST AKTUALIZOWANY

Artykuł okazał się primaaprilisowym żartem.

Otwarcie ofert na drogę Racibórz - Pszczyna. Oszczędności idą w miliony! [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewykluczone, że zaoszczędzone w wyniku przetargu pieniądze zostaną przeznaczone na wybudowanie ostatniego odcinka drogi z Raciborza do Rybnika.


Wszyscy obawiali się, że otwarcie ofert na budowę fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna od ul. Sportowej w Rudniku do ul. Piaskowej w Raciborzu postawi tę inwestycję pod znakiem zapytania. W warunkach boomu na inwestycje drogowe, koszty tego typu przedsięwzięć zazwyczaj przewyższają kosztorysy oraz budżety inwestorów. W przypadku raciborskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna tak się jednak nie stało.

Gra warta miliony

1 kwietnia o godz. 6.00 w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich otwarto oferty na budowę drogi. Wszystkie są dużo niższe od założonego budżetu. O realizację inwestycji starają się giganci branży budowlanej (w nawiasach podajemy ceny poszczególnych ofert):

  • Skaanska (40 mln zł),
  • Budimeks (38 mln zł),
  • Dragadosz (33 mln zł).

Woś: będę zabiegał o dokończenie drogi

Według pierwotnych założeń, koszt inwestycji miał być kilkakrotnie wyższy. - Będziemy mocno analizować te oferty pod kątem zaproponowania rążąco niskich cen. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której dopuścimy wykonawcę do budowy, a potem na każdym roku będziemy mieć do czynienia z roszczeniami finansowymi. Jednakże fakt, że aż trzy firmy złożyły tak tanie oferty, dobrze rokuje dla inwestycji. Będę zabiegał o to, aby zaoszczędzone tą drogą środki przesunąć na budowę ostatniego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna, od naszego miasta aż do Rybnika - mówi Michał Woś, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nie tylko cena

Wyniki przetargu mają zostać ogłoszone w ciągu dwóch tygodni. Na wyborze zaważy zarówno cena (60%), jak i okres gwarancji (10%), doświadczenie kierownika budowy (10%) oraz jakość materiałów (20%). Jeśli żadna ze stron nie wniesie odwołań od jego wyników, to najpóźniej w maju nastąpi przekazanie terenu pod budowę. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 28 lutego 2022 roku.


*Najlepszym tego przykładem są dzieje przebudowy ulic Kościuszki i Łąkowej w Raciborzu. W minionym roku kilka razy ogłaszano i unieważniano przetargi, gdyż za każdym razem ceny oferentów przewyższały możliwości inwestycyjne powiatu raciborskiego. Ostatecznie władze zdecydowały zwrócić się rządową dotację i ponownie ubiegać się o przyznanie pieniędzy z nowego rozdania, już po uwzględnieniu wyższych kosztów inwestycji. Co szczęśliwie doprowadziło do rozpoczęcia remontu, choć z rocznym poślizgiem.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego