Niedziela, 8 grudnia 2019

imieniny: Marii, Wirginii, Zenona

RSS

Dieta i trening w chorobach tarczycy

16.03.2019 06:00 | 0 komentarzy | d

Co, jak i dlaczego warto jeść, czego należy się wystrzegać, czego nie wolno pomijać? Jaka forma aktywności fizycznej może pomóc? W bibliotece w Ocicach odbyło się spotkanie na temat diety i treningu w chorobach tarczycy.

Dieta i trening w chorobach tarczycy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chorób tarczycy – nadczynności, niedoczynności, Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa – nie wolno lekceważyć. Jeśli już jednak znasz diagnozę, bierzesz leki, zadbaj także o odpowiednią dietę, bez której leczenie może być mało skuteczne – przekonywała w trakcie spotkania w bibliotece w Ocicach Magdalena Kopel (na zdj.) – raciborzanka, specjalista do spraw żywienia, od lat związana ze sportem, z wykształcenia prawnik; trener Strenght Coach Performance i instruktor fitness.

Stres, jelita oraz ruch – te trzy słowa były kluczowe w trakcie wykładu. Uczestniczki spotkania dowiedziały się m.in. że stres aktywuje chorobę tarczycy, dlatego osoby chore powinny prowadzić w miarę możliwości spokojny tryb życia. Jeśli chodzi o odżywianie, podstawą jest dbanie o nasze jelita. Bogatą mikroflorę możemy przywrócić np. spożywając kiszonki. Ważne w diecie osób chorych mikroelementy: selen, jod i cynk znajdziemy m.in. w olejach (olej lniany, tran), orzechach i rybach. No i najważniejsze - chorzy na tarczycę powinni ruszać się przynajmniej godzinę dziennie, aby pobudzić przemianę materii. Dlatego osoby odczuwające ciągły chłód, zamiast przykrywać się kolejnym kocem lub ubierać kolejny sweter, powinny wyjść na spacer lub pobiegać.

Zainteresowanych tematem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zachęca do wypożyczania znajdujących się w jej zbiorach tematycznych książek i poradników m.in. „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!” Marka Zaremby, „Historia wewnętrzna” G. Enders czy „Zdrowa tarczyca” Karoliny i Macieja Szaciłło.

źródło: MiPBP w Raciborzu.