Poniedziałek, 24 czerwca 2019

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Gumieniak: 74 lata czekamy na most w Ciechowicach. Doczekamy się?

08.03.2019 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Przeprawa przez Odrę między brzegami gmin Rudnik i Nędza czeka na realizację w ramach rządowego programu „Mosty Plus”. Ciechowicki ma być jednym z 22 przewidzianych do zbudowania.

Gumieniak: 74 lata czekamy na most w Ciechowicach. Doczekamy się?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat budowy nowego mostu przypomniał kuźniański radny Władysław Gumieniak, wiceprzewodniczący rady powiatu. Przypomniał ubiegłoroczne spotkanie w Katowicach, z udziałem starosty Winiarskiego. – I co dalej? Obserwuję skromny zakres informowania rady powiatu o postępach tego programu dla ziemi raciborskiej – nadmienił radny.

W. Gumieniak mówił jak wyborcy opowiadają mu o tym, że muszą doglądać starszych rodziców mieszkających na drugim brzegu Odry czy pokonywać trasę Turze – Sławików, gdzie różnica między drogą przez rzekę, a objazdem wynosi 27 km. – Rolnicy też potrzebują tego mostu, bo muszą jeździć na pola usytuowane za rzeką.

Tymczasem prom pływa tamtędy „może 3 miesiące w roku” ocenia Gumieniak. On zajmuje się sprawą na forum powiatowym od 1999 roku, gdy został radnym powiatu raciborskiego. Według radnego program rządowy „Mosty Plus” to ostatnia szansa, by przeprawa przez Odrę doczekała się realizacji.

Nieoczekiwanie w sukurs radnemu Platformy Obywatelskiej ruszył pisowiec Franciszek Marcol. Oznajmił, że w lutym rozmawiał o moście z wicemarszałkiem Michałem Wosiem w Katowicach. – Jest już spora dokumentacja na ten temat. To gruba teczka. Most można budować wedle jednego z trzech wariantów. Odbyły się już pierwsze konsultacje społeczne w tej sprawie. Urzędnicy z Rudnika i Nędzy są w kontakcie z urzędem marszałkowskim w tej sprawie. Czuwamy nad tym – poinformował wiceprzewodniczącego rady powiatu Franciszek Marcol w imieniu radnych powiatowych klubu PiS.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.