środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Ruszył program dzierżawy pieców

27.01.2019 07:00 | 12 komentarzy | juk

Marklowice ponownie uruchomiły program wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Do 1 lutego włącznie, mieszkańcy mogą składać wnioski na dofinansowania.

Ruszył program dzierżawy pieców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze gminy w zeszłym roku zaoferowały mieszkańcom pomoc przy wymianie starych pieców na kotły węglowe najwyższej 5. klasy. - Kiedy ogłaszaliśmy ten program, oskarżano nas, że mamimy ludzi kiełbasą wyborczą. Ponownie go uruchamiając, obalamy te pomówienia i udowadniamy, że walczymy o czyste powietrze - podkreśla wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz. Dodaje, że dzięki zeszłorocznym działaniom z mapy Marklowic zniknęło ponad 250 starych kopciuchów, które zatruwały środowisko. W zamian pojawiły się nowoczesne i ekologiczne urządzenia.

Program eko-dotacji zakłada pomoc marklowiczanom przy wymianie źródeł ciepła z węgla na gaz, z węgla na węgiel lub pelet oraz z gazu na gaz. Przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem, to gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15 proc. jego wartości (w trakcie ubiegłorocznej edycji było to około 1,5 tys. zł.). Po stronie dzierżawcy prócz jednorazowego czynszu leży także pokrycie kosztów montażu urządzenia. W przypadku mieszkańców zainteresowanych wymianą starego kotła gazowego na nowy, wymianie będą podlegać te urządzenia, które mają powyżej 12 lat. Maksymalna dotacja wyniesie 4 tys. zł, ale nie więcej niż 70 proc. wartości nowego kotła. Natomiast przy wymianie kotłów węglowych na gazowe mieszkańcy mogą liczyć na 60 proc. dofinansowanie przy 12 tys. zł koszcie kwalifikowanym (czyli nie więcej niż 7,2 tys. zł)

Wnioski należy składać w formie papierowej w marklowickim urzędzie gminy. Będą one przyjmowane do 1 lutego w godzinach pracy urzędu. Ich realizacja odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Obecnie gmina przeznaczyła na dofinansowania wymian starych kopciuchów 500 tys. zł. - Jeżeli będzie więcej wniosków niż mamy pieniędzy, to zwiększymy środki - zapewnia wójt.

(juk)