Poniedziałek, 18 marca 2019

imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwała

RSS

Jak obniżyć koszty eksploatacyjne floty? Poradnik dla fleet managerów

12.01.2019 17:45 | 0 komentarzy | (s)

Koszty eksploatacji floty pojazdów stanowią dużą część budżetowych wydatków dla wielu firm – nie tylko z branży transportowej. I choć nie masz wpływu np. na wysokość cen paliwa, możesz zoptymalizować sposób, w jaki wykorzystywane są firmowe auta. Zobacz, jak to zrobić.

Jak obniżyć koszty eksploatacyjne floty? Poradnik dla fleet managerów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obniżenie kosztów eksploatacyjnych pojazdów sprowadza się głównie do zmniejszenia zużycia paliwa przez auta. Oto kilka metod, które pozwolą ci osiągnąć ten cel.

Zapobiegaj nadużyciom

Choć kradzieże paliwa w firmach zdarzają się coraz rzadziej, nadal mogą stanowić poważny problem, podobnie jak nieautoryzowane wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Narzędziem, które pozwoli wyeliminować te problemy, jest monitoring GPS. System zarejestruje wszystkie przebyte przez pojazd firmowy trasy, oszacuje zużycie paliwa, a także może zarejestrować każde odkręcenie korka do baku paliwowego. Spełni więc swoje zadanie prewencyjne i skutecznie zniechęci do podejmowania zabronionych działań.

Optymalizuj trasy przejazdów

Poważnym „grzechem” przy zarządzaniu flotą są z jednej strony puste, a z drugiej strony zdublowane przejazdy samochodów firmowych. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest brak wnikliwej analizy tego, jak poruszają się auta służbowe. Niezbędnych informacji dostarczy ci również monitoring GPS. System nie tylko dostarczy ci raporty z danymi, które pozwolą dokonać zmian w organizacji pracy. Umożliwi również bieżące monitorowanie pozycji pojazdów i zarządzanie zadaniami kierowców. Dzięki temu będziesz więc mógł na bieżąco dodać nowe zlecenie transportowe pojazdowi, który będzie się znajdował w niewielkiej odległości od wyznaczonego celu.

Siła eco-drivingu

Na to, jakie jest zużycie paliwa przez poszczególne pojazdy należące do floty, wpływ ma wiele czynników. Istotna jest między innymi technika jazdy, jaką stosuje kierowca. Dlatego warto motywować pracowników do poruszania się zgodnie z zasadami eco-drivingu. Istotne jest m.in. ruszanie zaraz po odpaleniu silnika, redukowanie biegów przy hamowaniu czy dynamiczne przyspieszanie. Również w tym zadaniu pomoże dobry monitoring GPS – aplikacja będzie oceniała styl jazdy poszczególnych kierowców, przyznając im punkty za ekonomiczne prowadzenie pojazdów. Zdrowa rywalizacja będzie dla nich dobrym motywatorem, a twoja firma zacznie oszczędzać na kosztach paliwa.

Jak widać, wszystkie metody obniżenia kosztów eksploatacji floty pojazdów wdrożyć można łatwo, sięgając po monitoring GPS. Z rozwiązania tego można skorzystać m.in., wybierając ofertę Konsalnet. Montowane przez firmę urządzenia mogą też posłużyć jako zewnętrzne systemy lokalizacyjne podczas wysyłania informacji o transporcie asortymentu wrażliwego do PUESC. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej technologii.

 

Materiał zewnętrzny