Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Budżet nie do końca taki, jaki chcieli mieszkańcy

10.01.2019 19:00 | 1 komentarz | art

Radni uchwalili budżet gminy Gorzyce na 2019 r. Planowane dochody wyniosą prawie 92 mln zł, wydatki 90,3 mln zł. To kolejny budżet z nadwyżką, w którym spory nacisk włodarz gminy kładzie na spłatę zobowiązań. Te mają na koniec roku wynieść 12,5 mln zł. Pięć lat temu zadłużenie było dwukrotnie wyższe.

Budżet nie do końca taki, jaki chcieli mieszkańcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Więcej na drogi powiatowe…

Wójt Daniel Jakubczyk podkreślał, że po raz kolejny podatki od nieruchomości pozostały bez zmian. - Wysokość naszych podatków nie zmieniła się od 2014 roku – podkreślał wójt. W uzasadnieniu budżetu czytamy jednak, że wpływy z podatku od nieruchomości są wyższe od ubiegłorocznych o blisko pół miliona złotych, co jest efektem modernizacji ewidencji gruntów i budynków, przeprowadzonej na terenie gminy przez Starostwo Powiatowe (drugi raz z rzędu – modernizacja realizowana była w ciągu dwóch lat). Gmina więc nie musiała dźwigać mieszkańcom podatków, żeby w ciągu dwóch lat jej dochody z tego tytułu wzrosły o prawie milion złotych.

Wśród głównych zadań inwestycyjnych znajdzie się budowa kanalizacji. Ponadto gmina zamierza wesprzeć przebudowę ul. Raciborskiej. Inwestycję realizować będzie Powiatowy Zarząd Dróg, ale gmina dołoży do zadania 1,5 mln zł. I tu pojawiły się wątpliwości. - Raciborska miała być remontowana na odcinku od szkoły w Gorzycach do remizy w Bełsznicy. Teraz okazuje się jednak, że przebudowa zakończy się na skrzyżowaniu z ul. Kolejową w Osinach – zauważył Henryk Tomala, sołtys Osin. Jak wyjaśnił wójt, przebudowa drogi aż do remizy w Bełsznicy oznaczałaby, że należy przebudować odcinek oo długości 3 km. - Po konsultacjach z fachowcami uznaliśmy, że to zbyt długi odcinek drogi, by zmodernizować go kompleksowo w ciągu zaledwie jednego roku – wyjaśnił Jakubczyk. Następne odcinki realizowane będą w kolejnych latach. Gmina dołoży też 175 tys. zł do przebudowy Wiejskiej w Uchylsku. - Jej stan jest tak fatalny, że uznałem to za zasadne – stwierdził wójt. Ponadto gmina dołoży PZD 150 tys. zł na remont nawierzchni ul. Mszańskiej w Turzy Śl.