Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Najskuteczniejsza pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

18.12.2018 18:15 | 1 komentarz | (s)

Nasze włosy bardzo często poddawane są zabiegom fryzjerskim – farbowaniu, rozjaśnianiu, prostowaniu, stylizacji. Zabiegi te mogą odbić się negatywnie na strukturze włosów. Nie inaczej jest z działaniem niektórych czynników środowiskowych. Nie każde włosy zareagują tak samo na działanie inwazyjnych zabiegów, a jeśli dojdzie już do uszkodzenia ich struktury – takie zniszczone włosy wymagają specjalnej pielęgnacji.

Najskuteczniejsza pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie czynniki mogą uszkadzać włosy?

Włosy to dość wytrzymałe i elastyczne struktury, a jedyną ich żywą częścią jest cebulka włosowa. To, co widzimy ponad powierzchnią skóry głowy to martwa struktura. Oznacza to, że komórki macierzy włosa nie mają zdolności do przeprowadzania jakichkolwiek procesów życiowych, w tym mają bardzo ograniczone zdolności regeneracyjne. Znaczne uszkodzenie struktury włosów jest zatem nieodwracalne – należy wtedy czekać, aż odrosną zdrowe i mocne włosy. Dlatego tak ważne jest, aby unikać poważnych zniszczeń struktury włosów. A co może przyczynić się do ich powstania?

Na pewno głównymi wrogami włosów są obecnie inwazyjne zabiegi fryzjerskie – zarówno te wykonywane w salonie, jak i w domu. Nie jest oczywiście regułą, że każdorazowe wykonanie takiego zabiegu musi oznaczać pogorszenie kondycji włosów; jednak zbyt częste powtarzanie farbowania lub rozjaśniania oraz poddanie takim zabiegom włosów osłabionych i wrażliwych może poskutkować zniszczeniem włosów. Inne czynniki uszkadzające strukturę włosów to:

  • zbyt częste używanie suszarki czy lokówki
  • brak ochrony UV i narażenie włosów na promieniowanie słoneczne
  • kąpiele w chlorowanej wodzie
  • nadużywanie kosmetyków z alkoholem czy innymi substancjami drażniącymi
  • pocieranie włosów ręcznikiem, zbyt ciasne ich upinanie, nieumiejętne czesanie włosów
  • narażenie włosów na działanie zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur
  • niewłaściwa dieta.

Jak rozpoznać zniszczone włosy? Bardzo często włosy zniszczone utożsamiane są z włosami przesuszonymi – a to nie to samo. Włosy przesuszone zaraz po umyciu są gładkie i zdyscyplinowane i dopiero z czasem zaczynają wyglądać coraz gorzej. Natomiast włosy zniszczone nawet po użyciu szamponu czy odżywki są przesuszone, łamliwe i z tendencją do łamliwości. Wtedy potrzebne są skuteczne sposoby na wzmocnienie włosów.

Pielęgnowanie włosów zniszczonych krok po kroku

Włosy zniszczone potrzebują gruntownego odżywienia. Jeśli zniszczenia struktury włosów nie są bardzo znaczne, wtedy stosując odpowiednie kosmetyki możliwe jest zregenerowanie włosów. Jeśli jednak włosy są bardzo zniszczone – wtedy można ograniczyć się do ich kondycjonowania, czyli działania na powierzchni włosa. Pomimo ograniczonych możliwości zregenerowania włosów, można stosować kosmetyki działające na powierzchni włosa, które ochronią włosy przed dalszymi uszkodzeniami, a także wygładzą ich powierzchnię i dodadzą im blasku.

Włosy zniszczone dobrze reagują na kosmetyki zawierające humektanty, a także emolienty. Te pierwsze mają za zadanie dogłębnie nawilżyć włosy, a te drugie – zapobiec utracie wilgoci i odżywić. Skutecznymi humektantami są mocznik, aloes, kwas hialuronowy, lecytyna, panthenol czy gliceryna. Z kolei emolienty to m. in. oleje mineralne, oleje roślinne, masło shea, silikony czy parafina. Kontrowersyjnym składnikiem kosmetyków do włosów są proteiny. Uznawane za skuteczny sposób na wypadające włosy i włosy zniszczone, muszą być stosowane w umiejętny sposób. Ich nadużywanie prowadzi bowiem do tzw. przeproteinowania włosów, które stają się matowe, łamliwe i jeszcze bardziej przesuszone.

Kolejny skuteczny sposób na wypadające włosy, włosy zniszczone a także te o spowolnionym tempie wzrostu to odżywianie żywej części włosa, czyli mieszków włosowych. I tu doskonale sprawdzą się suplementy diety na włosy. Tabletki z witaminami na włosy pobudzają pracę mieszków włosowych, co skutkuje wzmocnieniem włosów i przyspieszeniem ich wzrostu. Bardzo ciekawym składem wyróżnia się suplement diety Hair Formula marki Cheers. Zawiera on wysokie dawki biotyny, selenu, cynku i kwasu fosfatydowego, a także ekstrakty z bambusa, skrzypu polnego oraz palmy sabałowej. Skład preparatu wolny jest od syntetycznych dodatków, co zapewnia wysoką przyswajalność substancji aktywnych oraz bezpieczeństwo stosowania. Preparat Hair Formula można stosować stale w ramach profilaktyki wypadania włosów, a także w celu uzupełnienia terapii łysienia oraz w celu wzmocnienia włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

Materiał zewnętrzny