Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

ZUS ostrzega: uwaga na wzmożoną aktywność oszustów

10.10.2018 13:33 | 0 komentarzy | d

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła maili do swoich klientów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Niestety oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie nasili swoje działania – przekazuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Do Zakładu dzwonią osoby informujące o mailach, w których jako nadawca figuruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – informuje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. - Ostrzegamy, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – alarmuje Beata Kopczyńska.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, może skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Źródło: ZUS, opr. (d).