Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Jak rozwiązania informatyczne wspierają firmy produkcyjne?

10.10.2018 13:30 | 0 komentarzy | (s)

Współcześnie trudno wyobrazić sobie firmę produkcyjną, która nie wspomaga się specjalistycznymi systemami informatycznymi. Jednak, aby taki system mógł faktycznie wspierać pracę całej organizacji, musi być on dopasowany do jej potrzeb. Tylko dobrze skrojony system będzie pracował i zarabiał wraz z pracownikami, będzie skracał czas realizacji poszczególnych działań i zwiększał efektywność. Pytanie tylko jak wybrać najodpowiedniejsze oprogramowanie dla firmy produkcyjnej?

Jak rozwiązania informatyczne wspierają firmy produkcyjne?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Procesy produkcyjne to ogół działań podjętych w celu wytworzenia dokładnie sprecyzowanego wyrobu końcowego, gdzie wszystkie poszczególne etapy są dokładnie zaplanowane, a ich realizacja monitorowana. Procesem trzeba odpowiednio zarządzać, aby z masy różnych surowców, finalnie powstał jeden gotowy produkt, zgodny z wcześniej rozpisaną specyfikacją.

O ile w teorii wszystko brzmi stosunkowo łatwo, o tyle w praktyce bywa to różnie. Niektóre etapy z nieznanych przyczyn wydłużają się, robią się przestoje, pracownicy muszą pracować dłużej, żeby nadrobić stracony czas i robią nadgodziny, aby zdążyć z realizacją w terminie. Systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami typu ERP nie są cudownym lekiem na każdy problem, ale pozwalają uporządkować działania i zoptymalizować ich przebieg oraz stanowią cenne źródło informacji.

Cechy dobrego systemu ERP

W dobie informatyzacji i cyfryzacji coraz łatwiej znaleźć dobrze działający system, jednak każde przedsiębiorstwo potrzebuje innego systemu, takiego, który spełniałby nawet najbardziej skomplikowane i specyficzne wymagania. Inne bowiem procesy zachodzą w spółkach produkujących materiały budowlane, inne będą w firmach wytwarzających farmaceutyki.

I mowa tu nie tylko o podstawowym etapie produkcji, ale także o procesach pomocniczych, obsłudze, prototypowaniu czy dystrybucji.  Więc jaką funkcjonalność powinien mieć taki system, aby sprostać wszystkim stawianym przed nim wymaganiom?

System musi dawać możliwość kontroli wydajności, jakości, czasu pracy specjalistów, dokumentów i posiadanych zasobów. Czemu to takie ważne? Każdy z tych elementów w istotny sposób wpływa na szybkość produkcji, poziom kosztów oraz na zadowolenie klienta końcowego.

System powinien również zbierać wszystkie dane. Może się to wydawać oczywiste, ale nie należy zapominać, że tak naprawdę warto zbierać wszystkie dane, nawet te, które w danym momencie nie wydają się nam potrzebne. Nigdy nie wiadomo bowiem kiedy mogą się nam przydać. Nawet jeśli nie teraz to być może wraz z rozwojem biznesu będziemy potrzebować więcej danych, z innego obszaru działalności.

Ważny jest także rozważny wybór partnera wdrożeniowego. Nawet najlepszy system nie spełni swoich funkcji, jeśli będzie wdrażany nieumiejętnie. O tym jak wybrać najwłaściwszego dostawcę systemu IT można dowiedzieć się tutaj.

Materiał zewnętrzny