Poniedziałek, 21 września 2020

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Zobacz jak się zmienia szpital Juliusz w Rybniku

01.10.2018 11:03 | 0 komentarzy | acz

Trwają intensywne prace związane z adaptacją zabytkowego pawilonu oddziału dermatologii dawnego Szpitala Miejskiego nr 1. Powstaje tutaj Centrum Usług Wsparcia Rodzin; swoją siedzibę będzie tutaj miał również ośrodek adopcyjny.

Zobacz jak się zmienia szpital Juliusz w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W obiekcie zakończono już roboty rozbiórkowe oraz roboty konstrukcyjne żelbetowe. Na skrzydle północnym budynku zabudowano nową konstrukcję więźby dachowej. Obecnie trwają prace dekarskie na skrzydle północnym i zachodnim dachu. Jednocześnie wewnątrz budynku prowadzone są dalsze prace budowlane, w tym wykończeniowe oraz roboty instalacyjne. Zakończenie prac zaplanowano na grudzień tego roku.

Całkowity koszt inwestycji to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Prace modernizacyjne i adaptacyjne wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman i Firma Remontowo Budowlana „TOMBUD” Gabriela Toman z Turzy Śląskiej.

Budynek dawnej dermatologii to pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który powoli zmienia swoje oblicze i odzyskuje dawny blask. W ramach wsparcia z funduszy unijnych rewitalizacji doczekają się też dwa inne budynki dawnego szpitala – „Rafał” i „Juliusz”.

W pawilonie „Rafał” znajdzie się nowoczesna przestrzeń wystawiennicza poświęcona historii medycyny i farmacji. Planowany koszt tej inwestycji to nieco ponad 14 mln, zaś przyznane z UE dofinansowanie to 5,5 mln zł.

- W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na opracowanie projektu wykonawczego aranżacji wystawienniczej i dokumentacji instalacji technicznej do obsługi wystaw stałych planowanych w budynkach „Rafał” i „Juliusz” – zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Pozwoli nam to na uzupełnienie dokumentacji tych obiektów w zakresie wynikającym z dostosowania instalacji technicznych do projektowanych wystaw. Po dokonaniu tych uzgodnień ruszamy z przetargiem na roboty budowalne, kontynuując tym samym przywracanie mieszkańcom Rybnika jednego z największych zabytkowych miejsc naszego miasta – dodaje prezydent.

Najdroższa będzie modernizacja największego z zabytkowych budynków, czyli pawilonu „Juliusz”. Oszacowane na 21,7 mln zł koszty adaptacji budynku na edukatorium prezentujące dziedzictwo kulturowe miasta i regionu, oprócz prac budowlanych obejmują też m.in. zainstalowanie stałej wystawy opartej o motywy związane z ważną historyczną postacią doktora Juliusza Rogera – inicjatora budowy szpitalnego kompleksu. Wystawę zaplanowano w oparciu o najnowsze trendy przewidziane dla tego typu ekspozycji m.in. z użyciem technik mulimedialnych. Realizacja tych planów uzależniona jest jednak od możliwości uzyskania na ten cel unijnej dotacji – wnioskowana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwota to blisko 14, 8 mln zł.


Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.

Sam kompleks byłego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego „Juliuszem” (od inicjatora jego powstania – dra Juliusza Rogera), powstał w II połowie XIX wieku, a przestał funkcjonować ok. 2000 r.

Kompleks składa się z kilku pięknych gmachów z czerwonej cegły w stylu neoromańskim i neogotyckim, zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego).

Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską.