Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Tajemnicza skrzynka na drzewie

12.08.2018 13:00 | 3 komentarze | juk

W lesie, przy drodze na granicy Wodzisławia Śl. i Marklowic pojawiło się dziwne urządzenie.

Tajemnicza skrzynka na drzewie
Damian Chrószcz z Marklowic poinformował nas, że 26 lipca dziwna skrzynka pojawiła się na jednym z drzew przy ul. Grodzisko.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Marklowic. Poinformował nas, że na jednym z drzew przy ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śl. (na granicy z gminą Marklowice) 26 lipca pojawiło się dziwne urządzenie. - Jest to szara skrzynka z podwójnymi klapami zamykanymi na klucz. Wisi na drzewie na wysokości około 3 metrów od ziemi - powiadomił nas marklowiczanin Damian Chrószcz, którego zainteresowało czym jest owa skrzynka.

Zagadkowa skrzynka

Zapytaliśmy przejeżdżających ul. Grodzisko rowerzystów, co sądzą o tajemniczej skrzynce wiszącej na drzewie. Odpowiedzi niejednokrotnie nas zaskoczyły. – A bo ja wiem, chyba nikt sejfu w lesie nie zamontował. No bo po co? – mówił nam rowerzysta Zenon z Połomi. Rowerzystów przede wszystkim dziwił fakt, że tajemnicza skrzynka została powieszona na drzewie i nie jest podłączona do prądu. – Dziwnie to wygląda. Może ktoś sobie zrobił tu skrytkę na jakieś narzędzia? – zastanawiali się mieszkańcy okolicy.

Licznik natężenia ruchu?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tajemniczej skrzynki, skontaktowaliśmy się z administratorem ul. Grodzisko, którym jest Powiatowy Zarząd Dróg. Zapytaliśmy m.in. o to czy urządzenie zamontowało PZD, czym ono jest oraz do czego służy. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W międzyczasie urządzenie znikło z drzewa.

Damian Chrószcz uważa, że może to być licznik natężenia ruchu drogowego. - Jeżeli faktycznie jest to licznik badający natężenie ruchu, to został on zamontowany w złym czasie - uważa pan Damian. Dodaje, że w okresie wakacyjnym, kiedy wielu ludzi przebywa na wakacjach, a dzieci nie uczęszczają do szkół, nie powinno się podobnych badań wykonywać, ponieważ ich wyniki będą nierzetelne. - Ponadto od kilku dni remontowana jest ul. Szymanowskiego w Marklowicach. Jest ona przedłużeniem ul. Grodzisko. W związku z tym wiele osób omija teraz tę okolicę. A co za tym idzie, panuje tutaj zmniejszony ruch - argumentuje.

Urządzenie informuje o natężeniu ruchu

Porównaliśmy zdjęcie urządzenia do różnych dostępnych na rynku liczników ruchu drogowego. I wychodzi na to, że rzeczywiście był to licznik natężenia ruchu. Do czego takie urządzenie służy? Przede wszystkim dostarcza informacji o natężeniu ruchu dla każdej godziny i kierunku jazdy pojazdów. Korzystając z danych uzyskanych z licznika, można określać m.in. sezonowe, tygodniowe oraz dobowe wahania ruchu. Urządzenie gromadzi m.in. takie dane jak data i godzina przejazdu, prędkość, kierunek poruszania się (odjeżdżający, nadjeżdżający – urządzenie może wykonywać jednocześnie pomiary pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających) oraz klasyfikację pojazdu (np. motocykl, samochód osobowy, ciężarówka). Pomiar natężenia ruchu niezbędny jest dla wielu projektów budowlanych oraz różnych przedsięwzięć drogowych. Monitoring rejestrujący ruch, wspiera służby porządkowe i osoby odpowiedzialne za strategiczne planowanie rozwoju infrastruktury. Z kolei system pomiaru ruchu dostarcza danych do planowania, projektowania i zarządzania remontem sieci drogowej.

(juk)