Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Wyjątkowa książka o dziejach strażaków

19.05.2018 16:00 | 0 komentarzy | red

„Od joannitów do ratowników czyli dzieje strażaków ziemi raciborskiej” to nowa propozycja czytelnicza Wydawnictwa Nowiny. Nad książką pracowali strażacy Bruno Stojer i Stefan Kaptur oraz zespół redakcyjny tygodnika „Nowiny Raciborskie”. W przyszłym tygodniu publikacja zostanie oficjalnie zaprezentowana.

Wyjątkowa książka o dziejach strażaków
Tak prezentuje się okładka nowej książki o strażakach. Zaprojektował ją Jerzy Oślizły kierujący redakcją techniczną Nowin Raciborskich.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Straż pożarna na ziemi raciborskiej istnieje już 160 lat. Z okazji tego jubileuszu Wydawnictwo Nowiny wydaje książkę o jej powstaniu i rozwoju po czasy współczesne. Bruno Stojer nauczyciel matematyki, strażak – ochotnik i pasjonat dziejów Raciborszczyzny spisał dzieje straży ogniowej z Raciborza. W pracy nad książką pomagał mu Stefan Kaptur – prezes powiatowy OSP w Raciborzu.

Publikacja jest skarbnicą wiedzy i ciekawostek z dziejów pożarnictwa. Przywołuje z odległej historii formację stróży nocnej, która gasiła pożary. Opisuje sprzęt, jakim ratowano dobytek, w tym sikawkę, której nadano imię Wiktor. Zrobił to książę raciborski – protektor strażaków.

Dzieje strażaków z Raciborza zaczęły się od wielkiego pożaru i hasła: Chopy, trzeba coś zrobić! Straż została założona po pożarze zamku raciborskiego w 1858 roku. Wcześniej gaszeniem zajmowały się cechy rzemieślnicze. Gdy doszło do pożaru, ludzie wyskakiwali z warsztatów, chwytali sprzęt i działali. Bez mundurów, porządku i organizacji.

Książka obejmuje też tragiczne wydarzenia na ziemi raciborskiej, w tym współczesne, jak pożar lasów w 1992 roku, wielką powódź z 1997 i straty po trąbie powietrznej z 2017 roku.

Dodatkowo znalazły się w niej prezentacje wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ziemi raciborskiej, zawierające aktualne zdjęcia, opis bieżącej działalności, jak i najważniejsze fakty z przeszłości. W całym powiecie raciborskim działają obecnie 53 jednostki OSP, w których łącznie służy 2215 strażaków (Kornowac – 195, Krzanowice – 192, Krzyżanowice – 508, Kuźnia Raciborska – 310, Pietrowice Wielkie – 372, Racibórz – 286, Rudnik – 190).

Na stronach książki znalazły się także charakterystyki najsłynniejszych zawodów sportowo-pożarniczych odbywających się na ziemi raciborskiej.

Ksiądz Jan Szywalski przeprowadził wywiad z kapelanem strażaków z powiatu raciborskiego – ojcem Marcelim Dębskim.

Publikacja może służyć zarówno celom edukacyjnym, jak i promocyjnym. Wydaje się być także „trafionym w punkt” prezentem lub nagrodą dla uczestników gminnych zawodów pożarniczych. Na rynku księgarskim ukaże się w drugiej połowie maja 2018 r.

Oficjalną premierę tego wydawnictwa przewidziano na uroczystości Dnia Strażaka w Raciborzu. Komenda powiatowa zorganizuje je 22 maja na Zamku Piastowskim. W planie jest krótka prezentacja Bruno Stojera o źródłach, z jakich korzystał pisząc książkę.

(red.)