Sobota, 16 lutego 2019

imieniny: Danuty, Julianny, Daniela

RSS

Sprawdzamy, czy konkurs na dyrektora raciborskiego zamku był ustawiony

15.02.2018 13:00 | 16 komentarzy | żet

Anonimowi internauci sugerują, że konkurs na dyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu był „ustawiony”. Wskazują na rzekome bliskie relacje członka komisji konkursowej radnego Dawida Wacławczyka z Mariolą Jakacką, która wygrała konkurs. Pojawiły się również głosy, że wspomniane relacje nie miały charakteru wyłącznie towarzyskiego, ale wchodziły na grunt biznesowy. Postanowiliśmy skonfrontować te zarzuty u źródła.

Sprawdzamy, czy konkurs na dyrektora raciborskiego zamku był ustawiony
Radny Dawid Wacławczyk, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu Mariola Jakacka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Moja rola nie była decydująca”

Niezależnie od powyższego, wszelkie wątpliwości w całej sprawie mógłby rozwiać rzetelny protokół z przebiegu konkursu. Jego lektura już na starcie powinna dać odpowiedź na pytanie, czy gdyby radny Dawid Wacławczyk nie głosował nad kandydaturą Marioli Jakackiej, to udałoby się jej pokonać konkurencję i wygrać konkurs?

– Gdybym wycofał się z oceniania pani Jakackiej, to nie miałoby to żadnego wpływu na wynik konkursu. Co więcej, jakby mnie w tej komisji w ogóle nie było, to i tak wygrałaby pani Jakacka. Moja rola w procesie wyboru dyrektora zamku nie była decydująca – mówi radny Wacławczyk.

Nie mamy powodów, aby wątpić w prawdomówność radnego, ale z dziennikarskiego obowiązku chcemy skonfrontować jego słowa z twardymi danymi. Dlatego wystąpiliśmy do starostwa powiatowego o udostępnienie protokołu z przebiegu konkursu. Na przesłanie lakonicznego, dwustronicowego dokumentu czekaliśmy tydzień. Podobno aż tyle trwało zamazanie czterech nazwisk kandydatów, którzy w ostatecznej punktacji uplasowali się za M. Jakacką.

Obecnie w Starostwie Powiatowym trwa debata z udziałem urzędników i prawników, czy udostępnić Nowinom informację publiczną o punktacji przyznanej poszczególnym kandydatom (ponumerowanym, bez imion i nazwisk!) przez członków komisji, bo wspomniany już protokół takich informacji nie zawiera. Podobno chodzi o ochronę danych osobowych. Argumentacja o tyle dziwna, że zadowolilibyśmy się numerami kandydatów (podkreślamy: bez wskazywania ich imion oraz nazwisk) oraz notami, jakie kandydat o danym numerze otrzymał od poszczególnych członków komisji. Do tematu wrócimy, gdy otrzymamy te informacje. Ta wiedza Czytelnikom Nowin zwyczajnie się należy. Dla dobra debaty publicznej byłoby wskazane, aby została czym prędzej ujawniona.

Wojtek Żołneczko


Kompleksowa łączniczka

Zasiadający w komisji konkursowej szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej (dominuje w radzie powiatu) Adrian Plura ocenia poziom kandydatów na szefa za bardzo wyrównany i wysoki. – Wybór nie był łatwy – podkreśla. Koncepcję zaprezentowaną przez Mariolę Jakacką uważa za najbardziej spójną i kompleksową spośród zaprezentowanych. – Była połączeniem kultury wysokiej z bieżącą działalnością Zamku. Kandydatka miała nowe spojrzenie i to co nam opowiedziała o swojej działalności w Nędzy mnie przekonało. Nie chciałem by Zamek był kolejnym domem kultury czy muzeum. Ta instytucja musi się wyróżniać. Sądzę, że pani Jakacka podoła takiemu zadaniu. Jej osobowość sugeruje, że jeszcze w tej kadencji doczekamy się nowych elementów w działalności Zamku – mówi A. Plura. Pierwsza umowa z nową dyrektor jest na pół roku. Ten mechanizm pozwali starostwu zweryfikować wybór komisji.

Szef klubu widzi wśród pokonanych w konkursie kandydatów do pracy na Zamku do szykowanego przez powiat nowego ośrodka na terenie byłej słodowni. – To rola zarządu. W pełni podzielam pogląd wicestarosty Kurpisa by wykorzystać potencjał uczestników konkursu – przyznaje Adrian Plura. Nie potwierdza, że komisja wybierała ostatecznie między tradycją, a nowoczesnością. – Nie było żadnego iskrzenia w tej kwestii. Zadecydowały niuanse. Dla mnie 3 osoby z 10 były najlepsze i bardzo porównywalne do siebie – zaznacza.

(ma.w)

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.