Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Sąd znów przyjrzy się oświadczeniom starosty

24.01.2018 22:18 | 0 komentarzy | acz m

Sąd Okręgowy w Gliwicach rozpatrzy sprawę oświadczeń majątkowych starosty raciborskiego Ryszarda Winiarskiego.

Sąd znów przyjrzy się oświadczeniom starosty
Starosta Ryszard Winiarski po pierwszym wyroku zapewniał, że nie będzie się odwoływał od wyroku. Teraz zmienił zdanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z pierwszym wyrokiem nie zgadza się zarówno oskarżyciel jak i oskarżony. Starostę czeka więc rozprawa apelacyjna. - Od wyroku odwołały się obie strony. Sprawa znajduje się jeszcze w raciborskim sądzie, bo trwa wymiana korespondencji, sąd czeka jeszcze na zwrotki. Wkrótce zostanie przekazana - słyszymy w administracji Sądu Okręgowego w Gliwicach. Sąd II instancji będzie mógł podtrzymać wyrok, zmienić go lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi I instancji.

Przypomnijmy, starosta raciborski był oskarżony o fałszowanie oświadczeń majątkowych. 7 listopada 2017 roku sąd uznał go za winnego, jednak skorzystał z możliwości warunkowego umorzenia postępowania. Ponadto Ryszard Winiarski ma przekazać 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także uiścić koszty postępowania sądowego (170 zł).

– Kwestionujemy zarówno warunkowe umorzenie postępowania jak i wysokość świadczenia. W naszym odczuciu kara dla starosty powinna być surowsza, a świadczenie na pewno wyższe - mówi nam Jacek Rzeszowski, szef Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. To właśnie tą prokuraturę wyznaczono do prowadzenia śledztwa, aby zachować bezstronność. Co na to sam Ryszard Winiarski? Starosta raciborski nie chce komentować swojej decyzji. - Podjąłem ją po konsultacji z moim adwokatem. Na tym etapie sprawy nie zamierzam podawać więcej szczegółów. Nie znam jeszcze terminu kolejnej rozprawy - powiedział nam Ryszard Winiarski.

(acz), (m)

Ludzie:

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski