Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Kultura

Koncert noworoczny w karpackich rytmach

16.01.2018 08:42 | 0 komentarzy | rck

W piątek 12 stycznia 2018 w sali widowiskowej RDK zagrano koncert noworoczny, który tradycyjnie umila podsumowanie samorządowego roku.

Koncert noworoczny w karpackich rytmach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W roli prelegentów wystąpili starosta raciborski Ryszard Winiarski i prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Politycy przekazali publiczności skrót informacji na temat sukcesów roku 2017 i zamierzeń na najbliższe kwartały, żartując, iż stanowią support dla muzyków, którzy za chwilę mieli wyjść na scenę.

Wystąpiła grupa VOŁOSI, kultywująca folklor karpacki. Zespół składa się z dwójki muzyków klasycznych oraz dwójki (czasami trójki) górali grających na skrzypcach, altówce i kontrabasie. Już po kilku utworach okazało się, że wybór gwiazdy wieczoru był strzałem w dziesiątkę. Związani z katowicką sceną muzyczną bracia Krzysztof (skrzypce) i Stanisław (wiolonczela) Lasoniowie wspierani przez swoich kolegów z Beskidu Żywieckiego dali oszałamiający popis wirtuozerii i energii. Ten klasyczny kwartet smyczkowy, odwołując się do góralskiej tradycji Podhala i Orawy, rozgrzał publiczność do czerwoności. Tempa, w jakich zabrzmiało wiele utworów, nie powstydziłby się Paganini! Jednak nie był to koncert „poważny”, choć grali arcymistrzowie. W prowadzeniu melodii oraz w nagłych zmianach rytmu słuchacz wyczuwał lekkie przymrużenie oka. Nie zdziwiło zatem nikogo, gdy po standing ovation zabrzmiały na bis wplecione w góralskie rytmy tanga „Jalousie” i „Ostatnia niedziela”.

źródło: RCK