środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

17.11.2017 07:00 | 0 komentarzy | żet

Sprawdziliśmy, jak w rankingu ogólnopolskich dochodów podatkowych wypadają gminy z powiatu raciborskiego oraz nasi sąsiedzi z powiatów głubczyckiego, kędzierzyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

Bogaci i biedni. Gminy powiatu raciborskiego na tle regionu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych na 2018 rok w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zestawienie służy do obliczania tzw. janosikowego, czyli daniny ponoszonej przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych.

Opublikowane przez ministerstwo finansów wskaźniki są obliczane na podstawie danych o dochodach podatkowych gmin za 2016 rok i mogą uchodzić za ranking bogactwa gmin – wszak im wyższe dochody podatkowe gmin, tym więcej pieniędzy w budżecie samorządów, które mogą zostać wydane na remonty dróg, organizację imprez kulturalnych czy modernizację bazy rekreacyjnej.

Należy jednak pamiętać, że wpływy z podatków i opłat oraz udział w PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) i CIT (podatek dochodowy, który płacą firmy) stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje i dotacje z budżetu państwa oraz środki unijne.

W przygotowanym przez ministerstwo finansów zestawieniu (zawiera dane dotyczące 2478 gmin w Polsce) odszukaliśmy gminy powiatu raciborskiego oraz naszych sąsiadów z powiatów głubczyckiego, kędzierzyńskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego.

Dodajmy, że największe dochody podatkowe w Polsce ma gmina Kleszczów (woj. łódzkie). W 2018 roku mają one wynieść 31962,75 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Źródłem bogactwa Kleszczowa są przede wszystkim zlokalizowane na terenie gminy Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów (zajmują połowę powierzchni gminy).

(żet)