Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Pszów spowity... smogiem [ZDJĘCIA]

14.11.2017 16:00 | 78 komentarzy | juk

Temperatura powietrza spadła i mieszkańcy zaczęli palić w swoich piecach. Efekt? "Brudna" mgła ogarnęła pszowskie osiedle.

Pszów spowity... smogiem [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To, co zobaczyłem 12 listopada, to przekracza ludzkie wyobrażenie. Na os. Biernackim widziałem prawdziwą makabrę - pisze nasz czytelnik. Co dokładnie zobaczył? Wściekle kopcące domowe kominy. 

Smog to słowo, które jest znane zapewne każdemu z nas. Konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko "brudna" mgła i osłabiona widoczność, ale także szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Powoduje lub pogłębia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, takie jak podrażnienia oczu, niewydolność płuc, astma, choroby oskrzeli. Na szkodliwe działanie smogu narażone są przede wszystkim dzieci, osoby starsze oraz dotknięte powikłaniami sercowymi czy alergiami. - Czyli zamykamy wszyscy okna, zakładamy maski, staramy się nie wychodzić z domu i nie oddychamy? - pyta bezradny czytelnik. Dodaje, że sytuacja na os. Biernackim często się powtarza.

Firma Airly z Krakowa w powiecie wodzisławskim zbudowała sieć sensorów powietrza. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie faktycznego stanu powietrza w różnych miejscach. Na terenie naszego powiatu zamontowano 9 sensorów. W Pszowie znajduje się on przy ul. Komuny Paryskiej. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Mapa sensorów znajduje się tutaj.