środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Rafał Sonik: mężczyźni na Dakarze płaczą

07.11.2017 17:00 | 0 komentarzy | pm

Rybnicki wydział UE Katowice świętował w towarzystwie Rafała Sonika.

Rafał Sonik: mężczyźni na Dakarze płaczą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek, 7 listopada rybnicki Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obchodził swoje święto, które kalendarzowo przypada 20 listopada.
W rybnickim kampusie, w tym dniu, wykład rektorski pt. „Pasja a biznes” wygłosił człowiek sukcesu, przedsiębiorca, sportowiec i filantrop – Rafał Sonik. W uroczystości wzięli udział studenci, uczniowie zaprzyjaźnionych szkół średnich, przedstawiciele władz uczelni i wydziału, zaproszeni goście instytucji publicznych i środowiska biznesowego.

Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji odbyło się 2 lata temu, 20 listopada 2015 roku w Rybniku. Było ono formalnie momentem wieńczącym proces organizacji Wydziału, uzyskania wymaganych zezwoleń, pierwszej rekrutacji i faktycznego rozpoczęcia działalności. Wtedy też wręczono uroczyście akty mianowania wszystkim członkom Rady. Właśnie tę datę wybrano na Święto Wydziału. W tym roku obchody zaplanowano na 7 listopada. O misji UE oraz obecności uczelni w Rybniku mówił rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE. – Kiedyś mieliśmy dylemat, który ośrodek zostawić, ten w Rybniku czy w Bielsku-Białej. Wybór padł na Rybnik, bo chcieliśmy się zachować, tak jak należy, doceniając inwestycje Miasta chociażby w kampus. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby nas tutaj nie być – powiedział rektor, zapewniając, że wydział w Rybniku będzie się rozwijał i już w najbliższym czasie zostaną otwarte studia II stopnia.

Sprawozdanie z działalności Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji przedstawił dziekan Wydziału – dr inż. Tomasz Zieliński. – W tym roku mieliśmy bardzo udaną rekrutację. Współpracujemy ze szkołami średnimi, biznesem i instytucjami publicznymi z UM Rybnik na czele. Chcemy dostarczać naszym studentom wiedzę, która będzie ceniona na rynku pracy. Nie interesuje nas płaca minimalna dla naszych absolwentów – przekonywał dziekan.

Recepta Rafał Sonika na sukces: etos pracy, pasja i dzielność

Głównym punktem spotkania było wykład rektorski Rafała Sonika, pierwszego Polaka, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Rafał Sonik to także przedsiębiorca, który sprowadzał do Polski tak liczące się marki, jak McDonald’s, czy British Petroleum. Obecnie koncentruje się na Gemini Holding – firmie, która w oparciu o polski kapitał i polskie zasoby buduje i zarządza centrami handlowymi na południu Polski. Rajdowy mistrz i przedsiębiorca wychował się w Nowej Hucie i jako mały chłopiec marzył o nowych nartach, karierze sportowca, samochodach. Nie bujał jednak w obłokach, ale każde marzenie zamieniał w wyzwanie. – Jestem dzieckiem wolności i staram się z tego korzystać. Uważam, że największym dobrem naszego kraju jest etos pracy. To pozwala nam się rozwijać – mówił Rafał Sonik, skupiając się na swojej karierze biznesmena. Potem opowiadał już o przygodzie jaką jest dla niego udział w Rajdzie Dakar. – W pewnym momencie przestraszyłem się, że zostanę ofiarą swojej pracy, a nie szczęśliwym, zrealizowanym człowiekiem. Dlatego podjąłem wyzwanie jakim jest sam udział w Dakarze. Udało mi się wygrać, ponieważ zminimalizowałem liczbę popełnianych błędów. Dakar uczy pokory, podczas tego rajdu, mężczyźni płaczą, bo Dakar jest w stanie złamać każdego – opowiadał rajdowiec i biznesmen.

Zwracając się do studentów, podał receptę na sukces. – Etos pracy, pasja i dzielność. Jeżeli to uda się połączyć, to każdy osiągnie sukces. Należy również pamiętać, że radość mnoży się, gdy się nią dzielimy. Bo po co człowiek żyje na Ziemi? Żeby zmieniać ją na lepsze – dodał na zakończenie Rafał Sonik.