Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Szkoła jest od zatrudniania nauczycieli. Na pewno?

04.10.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

Pewne kontrowersje wywołały przedstawione komisjom Rady Gminy w Godowie projekty statutów szkolnych

Szkoła jest od zatrudniania nauczycieli. Na pewno?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czasie dyskusji nad nowymi statutami szkół podstawowych w Gołkowicach i Skrzyszowie, radny Michał Kuczak zwrócił uwagę na jeden z zapisów statutów. Napisano w nim, że celem szkoły jest zatrudnianie nauczycieli o odpowiednich kwalifikacjach, określonych w odrębnych przepisach. – Coś tu chyba jest nie tak. Tak jak celem kopalni nie jest zatrudnianie górników, tak celem szkoły nie powinno być chyba zatrudnianie nauczycieli. Zapis powinien brzmieć, że zatrudnianie nauczycieli jest środkiem do realizacji innych celów, czyli dobrego nauczania dzieci. Zatrudnianie nauczycieli nie chyba jest celem samym w sobie – nie krył zdziwienia Kuczak.

Zapisu bronił jednak Waldemar Paszylka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołkowicach. – Bez nauczycieli nie ma szkoły – odparł Paszylka. Padły też opinie, że w zasadzie skrytykowany przez radnego zapis nie jest taki ważny. – Przecież wiadomo, o co chodzi – skwitował radny Jacek Kołek, a opinię tę najwyraźniej podzielili również inni radni, bo statuty bez jakichkolwiek zmian zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisje. Jedynie wspomniany Kuczak był przeciwny kontrowersyjnemu zapisowi.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają statuty innych szkół podstawowych, nie tylko na terenie powiatu wodzisławskiego. Wybraliśmy kilka przypadkowych szkół. Nie znaleźliśmy w ich statutach zapisów o tym, że celem szkół jest zatrudnianie nauczycieli.

(art)