Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Projektant z Turzy laureatem konkursu na polskie auto elektryczne

14.09.2017 11:27 | 0 komentarzy | art

Mateusz Tomiczek, mieszkaniec Turzy zaprojektował auto, które może zrewolucjonizować polski rynek motoryzacyjny.

Projektant z Turzy laureatem konkursu na polskie auto elektryczne
Projekt Curie autorstwa Mateusza Tomiczka z Turzy Śl. Fot. http://konkurs.emobilitypoland.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt elektrycznego samochodu autorstwa Mateusza Tomiczka., dotarł do finału konkursu zorganizowanego przez ElectroMobility Poland na polski elektryczny samochód. To ogromny sukces turzanina, który jest jednym z czterech finalistów konkursu.

Celem spółki ElectroMobility Poland jest budowa polskiego samochodu elektrycznego. W ramach Planu Rozwoju Elektromobilności do 2025 r. ma m.in. powstać w Polsce milion aut elektrycznych. Dlatego spółka ogłosiła konkurs opracowanie koncepcji miejskiego elektrycznego pojazdu przyszłości. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się około 100 uczestników. Spośród nich jury konkursu – złożone z naukowców, przedstawicieli branży motoryzacyjnej, dziennikarzy motoryzacyjnych – wybrało 4 laureatów konkursu, a o wynikach poinformowało podczas uroczystej gali, która 12 września odbyła się w warszawskim hotelu Hilton. Gośćmi gali byli. m.in. Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz Michał Kurtyka, wiceminister energii odpowiedzialny za rozwój elektromobilności. Przy dokonaniu oceny jury brało pod uwagę m.in.: możliwość zbudowania i produkcji auta, jego bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, ergonomię, a także wartość artystyczną projektu.

Wśród laureatów znalazł się Mateusz Tomiczek z Turzy Śl., który zaprezentował projekt o nazwie Curie. Tomiczek studiował na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz we włoskiej szkole projektowania samochodów IAAD w Turynie. Obecnie pracuje jako stylista samochodów, projektuje zarówno karoserię jak i wnętrza pojazdów. Pracuje m.in. w siedzibie koncernu Skoda Auto w Mlada Boleslav. Oprócz projektu Curie, jury wybrało jeszcze trzy inne projekty: Be-E (autor Sebastian Nowak), Junior (Łukasz Myszyński) oraz SE1 (Damian Woliński).

(art)

Więcej o sukcesie mieszkańca Turzy napiszemy w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich.