Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

„Zgubione” 100 tys. zł w budżecie miasta

26.06.2017 10:00 | 0 komentarzy | pm

Radni Samorządowego Ruchu Demokratycznego zaniepokojeni zmianami w budżecie. 

„Zgubione” 100 tys. zł w budżecie miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Cebula oraz Anna Gruszka, po ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika, zaniepokoili się zmianami w budżecie miasta. W specjalnym oświadczeniu zwracają także uwagę, że gdzieś zniknęło 100 tys. zł.

„Z niepokojem przyjmujemy zmiany w budżecie miasta zaproponowane przez p. Prezydenta podczas czerwcowej sesji Rady Miasta,. Zmiany te powodują kolejne zwiększenie deficytu, tym razem o blisko 20 mln zł. Co ciekawe deficyt wzrasta pomimo wykreślenia kilku zaplanowanych na rok 2017 inwestycji, np. budowy hali lekkoatletycznej. Przy tej okazji doszło do kuriozalnej sytuacji „zgubienia” 100 tys. zł. W dostarczonych nam materiałach zapisano, że nakłady na budowę hali lekkoatletycznej z budżetu miasta na lata 2016-2018 miały wynieść 12,1 mln zł, a dalej czytamy, że kwota do „zdjęcia” z budżetu ma wynieść w 2017 rok - 3,6 mln zł i w 2018 rok - 8,4 mln zł co daje 12.0 mln zł. Różnica wynosi 100 tys. zł. Szkoda, że podczas sesji, w tak istotnej sprawie jak finanse miasta, Prezydent nie potrafił wyjaśnić nam powodów „zgubienia” tych pieniędzy.
W budżecie mamy także przesunięcia realizacji zadań na kolejne lata, np. związane z kopalnią Ignacy i nie jest to jedyne zaplanowane przez Prezydenta zadanie, którego realizację przesuwa na 2019 rok. Możemy domyślać się, że tak się dzieje z powodu przyszłorocznych wyborów samorządowych. Przesunięcie planowanego terminu zakończenia inwestycji poza rok wyborczy pozwoli Prezydentowi uniknąć rozliczeń z podjętych zobowiązań.
Z zaplanowanego deficytu na 136 mln zł, po wszystkich zmianach, rośnie on dziś do ponad 181 mln zł. W tym samym czasie topnieje nadwyżka operacyjna o blisko 1 mln zł., a nadwyżka z lat ubiegłych po uszczupleniu o 20 mln zł wynosi dziś zaledwie 5 mln zł. Czy to już koniec szaleńczego tańca wokół budżetu miasta? A może zapowiedź finansowego tsunami, które dopiero nadciąga nad nasze miasto?” – czytamy w oświadczeniu radnych Samorządowego Ruchu Demokratycznego.

Ludzie:

Anna Gruszka

Anna Gruszka

Radna Miasta Rybnik.

Henryk  Cebula

Henryk Cebula

Radny Miasta Rybnik.