Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Wróci zbiórka odpadów bio sprzed posesji i bloków

18.06.2017 19:00 | 0 komentarzy | juk

Z początkiem lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Środowiska w sprawie podwyższonych standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Wróci zbiórka odpadów bio sprzed posesji i bloków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W praktyce oznacza to pojawienie się osobnych pojemników na papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne. Metale i tworzywa sztuczne zbierane będą do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady bio do brązowego – tak wyglądać będą nowe zasady segregacji odpadów, jakie zaczną już niedługo obowiązywać. Jednak największą rewolucją w domach i mieszkaniach będzie wprowadzenie osobnej biofrakcji, do której będą wrzucane m.in. odpadki warzywne i owocowe oraz resztki jedzenia. Gminy będą miały 5 lat na dostosowanie pojemników, ale oznaczenie powinno się zmienić już 1 lipca. Zmiany są spowodowane koniecznością wywiązywania się naszego kraju ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej. Według unijnych norma Polska źle zbiera odpady i dostarcza do recyklingu surowiec niskiej jakości.

Będą zbierać bio raz w tygodniu

– Do przepisów prawnych musimy dostosować projekt naszej uchwały o regulaminie utrzymania czystości na terenie miasta. Dlatego powracamy do zbiórki odpadów bio sprzed posesji. To jest zasadnicza zmiana w regulaminie – mówił podczas kwietniowej komisji społecznej Marcin Król, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ekologii w radlińskim magistracie. Radni mieli za zadanie m.in. analizę zaproponowanej ilość zbiórek odpadów biodegradowalnych w zabudowie wielolokalowej, czyli osiedlowej. Urząd zaproponował częstotliwość zbiórki tego odpadu raz w tygodniu. Radny Andrzej Likos miał wątpliwości w tej sprawie. – Nie wiem, czy ta ilość zbiórki będzie wystarczająca np. w okresie wiosennym i letnim – mówił. Mimo tych obaw radni przystali na zaproponowaną przez urząd ilość zbiórek.