Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Wodzisław: 600 tysięcy na szczepienia dla seniorów

07.06.2017 08:04 | 3 komentarze | mak

Wodzisław uruchomi program szczepień ochronnych przeciwko grypie. Będą z niego mogli skorzystać mieszkańcy w wieku 60+.

Wodzisław: 600 tysięcy na szczepienia dla seniorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z danych wynika, że alarmująco wzrasta liczba zachorowań na grypę wśród mieszkańców powiatu wodzisławskiego. W 2015 r. na grypę zachorowało o 17 220 mieszkańców więcej niż w 2013 r. Jest to jednak trend ogólnopolski. Mimo iż rok rocznie wzrasta liczba osób zaszczepionych przeciwko wirusowi grypy, to jest to w dalszym ciągu niewystarczający procent. Tymczasem warto podkreślić, iż wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych często wiąże się z epidemicznymi okresami grypy. Wykazano, że około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego, a jest to tylko jedno z możliwych powikłań kardiologicznych tej choroby. Grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta.

Z tego powodu wodzisławscy radni przyjęli program szczepień ochronnych przeciwko grypie, skierowany do mieszkańców Wodzisławia w wieku 60+. Szczepienia osób powyżej 60. roku życia mają przyczynić się do obniżenia liczy zachorowań na grypę i jej późniejszych powikłań.

Program obejmie lata 2017-2019. Kwota przewidziana na jego realizację to 600 tys. zł, przy założeniu, że cena szczepionki przeciwko grypie to ok. 22-35 zł. Każdego roku na funkcjonowanie programu przeznaczone ma zostać 200 tys. z wolnych środków budżetowych.

Warto zaznaczyć, że przed przekazaniem programu pod obrady Rady Miejskiej skierowany został on do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.

Kolejnym etapem wdrażania programu będzie wyłonienie podmiotów leczniczych, które będą go realizować, oraz ustalenie harmonogramu szczepień dla seniorów. Realizacja zadań zostanie poprzedzona kampanią informacyjną mającą na celu m.in. zwiększenie wiedzy mieszkańców Wodzisławia Śląskiego na temat zagrożeń związanych z grypą, a także propagowanie prawidłowych nawyków zdrowotnych i poprawę zachowań osób starszych w zakresie profilaktyki zakażeń.