Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Remont kamienicy na rynku zgodny ze sztuką?

30.05.2017 13:00 | 4 komentarze | żet

Serię pytań w sprawie remontu kamienicy na raciborskim rynku skierowaliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Zabytków w Katowicach. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Remont kamienicy na rynku zgodny ze sztuką?
Parter kamienicy przy ul. Rynek 11 w trakcie prac remontowych oraz po ich zakończeniu. Trzy półokrągłe okna zastąpiono prostokątnymi, czwarte pozostało "po staremu", gdyż tam prac remontowych nie prowadzono (inny właściciel lokalu).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Witryny sklepowe na parterze kamienicy przy ul. Rynek 11 w Raciborzu były wykończone za pomocą stylowych, półokrągłych okien. Wiosną tego roku trzy z nich zdemontowano i zastąpiono zwykłymi – prostokątnymi. Czwarta witryna pozostała półokrągła, gdyż najemca tego lokalu nie zdecydował się na remont. Efekt jest taki, że trzy okna na parterze kamienicy są prostokątne, a czwarte jest półokrągłe.

Co prawda kamienica nie jest zabytkowa (odbudowano ją w stylu nawiązującym do renesansu), ale cały raciborski rynek wraz ze Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków ze względu na średniowieczny układ przestrzenny, który zachował się w tej części miasta. Jego ochroną zajmuje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. To właśnie do tej instytucji skierowaliśmy nasze pytania: czy właściciel obiektu wystąpił o zgodę na wykonanie prac, czy konserwator wiedział o przebudowie, czy zdaniem specjalistów z Katowic przeprowadzone prace nie zakłóciły ładu architektonicznego na raciborskim rynku?

Okazuje się, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wiedział o planowanych pracach i w listopadzie ubiegłego roku wydał pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych. Zdaniem urzędników z Katowic całość prac została przeprowadzona zgodnie z przepisami. – Doktryna konserwatorska dopuszcza zmianę kompozycji parterów budynków w zakresie proporcji i kształtu otworów, w przypadku przekształcania pomieszczeń na lokale użytkowe w strefach śródmiejskich – zwłaszcza, jeśli istnieją przekazy ikonograficzne potwierdzające, że historycznie występowały takie formy witryn – wyjaśnia Mirosław Rymer, doradca prawny i rzecznik prasowy ŚWKZ w Katowicach.

Wydając zgodę na przeprowadzenie kontrowersyjnych prac budowlanych urzędnicy z Katowic wzięli pod uwagę również archiwalne zdjęcia. – Na Rynku w Raciborzu występowały różne formy witryn, w tym prostokątne. Również w budynku istniejącym w miejscu przedmiotowej kamienicy, w 1905 roku jedna z witryn miała prostokątny kształt – wskazuje M. Rymer.

Wojtek Żołneczko


Od autora

Wszystko odbyło się więc zgodnie ze sztuką i przepisami. Dobrze, że urzędnicy i specjaliści czuwają. Dzięki temu do raciborskiego rynku, wypełnionego niczym garnek bigosu kawałkami renesansowej kiełbasy, barokowymi grzybami i socjalistyczną kapustą, dodawane są kolejne składniki – wielki kawał nowoczesnego boczku, pstrokate ogródki piwnego pieprzu, różnokształtne ziarenka witryn sklepowych o bliżej nieokreślonym smaku. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy ten bigos jest jeszcze smaczny?