Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Do Rybnika przyjedzie Alina Czyżewska

16.02.2017 17:54 | 0 komentarzy | pm

Halo! Rybnik zaprasza na spotkanie.

Do Rybnika przyjedzie Alina Czyżewska
Fot. Dariusz Jaroniewski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na swoje miasto? Jakie mają prawa i moce obywatelskie, wynikające z Konstytucji RP i ustawy o dostępie do informacji publicznej? Jak korzystać z nich na co dzień? Jak tworzyć miasto dla ludzi? Te zagadnienia przybliży Alina Czyżewska podczas otwartej dyskusji poświęconej działalności ruchów miejskich, która odbędzie się 20 lutego o godz. 17.00 w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik (ul. Sobieskiego 20).

Alina Czyżewska: aktorka; współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta w Gorzowie Wlkp., którego kandydat na prezydenta wygrał w I turze w wyborach samorządowych, dzięki czemu Gorzów został okrzyknięty „stolicą ruchów miejskich". Teraz uważnie patrzą mu na ręce. Członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, fanka Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Od niedawna pracuje w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Czyżewska uważnie patrzy władzy na ręce. Stara się, by władze działały zgodnie z prawem, uwzględniając głosy mieszkańców. Doprowadziła do sądu sprawę unieważnienia przez marszałka konkursu na dyrektora jednego z toruńskich teatrów, unieważniła uchwałę o likwidacji gorzowskiej placówki dziennego wsparcia, zablokowała likwidację Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, obecnie działa m.in. na rzecz przejrzystości finansowania sportu w Gorzowie, standardów życia publicznego, działalności radnych i jawności funkcjonowania władzy.

Alina Czyżewska mówi o sobie: – Jestem aktorką. Kiedy 3 lata temu wróciłam do mojego rodzinnego Gorzowa Wielkopolskiego, to, co tam zastałam sprawiło, że nie miałam za bardzo czasu stać na scenie w reflektorach. Z grupą wkurzonych założyliśmy obywatelską inicjatywę Ludzie dla Miasta. Trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce i odzyskać miasto dla mieszkańców. Oświetlać to, co za kulisami kryje władza. Częściej niż na scenie występowałam na sesjach Rady Miasta, broniąc praw mieszkańców i edukując Radnych o samorządzie, zadaniach własnych gminy i czym jest wspólnota samorządowa oraz jakie są ich obowiązki wobec nas. I kto komu służy. Odkąd doświadczyłam, jak - jako obywatele - jesteśmy przez nasze władze oszukiwani i nieszanowani, nie jestem w stanie oddać się samemu tylko aktorstwu. Stałam się watchdogiem: http://www.siecobywatelska.pl/, a nocami marzy mi się spektakl z ustaw, konstytucji i antydemokratycznych wyroków sądów. (inf. HaloRybnik)