Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

VII Olimpiada Wiedzy Górniczej – tym razem w Rybniku

13.01.2017 17:44 | 0 komentarzy | (q)

10 stycznia w Rybniku odbył się półfinał Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. W tym roku jest to już siódma edycja tej olimpiady, która tym razem została zorganizowana przez Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz Zespół Szkół Technicznych w Rybniku.

VII Olimpiada Wiedzy Górniczej – tym razem w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizator wcześniejszych edycji Olimpiady Wiedzy Górniczej – Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, ze względu na inne zobowiązania postanowił ją zawiesić. Decyzja ta spowodowała poruszenie wśród uczniów rybnickiego „Tygla”, którzy chcieli spróbować swoich sił w tej olimpiadzie. Mając na uwadze dobro uczniów, dyrektor ZST - Grażyna Kohut, podjęła starania o przeprowadzenie Olimpiady Wiedzy Górniczej w Rybniku. Wszystkie działania przygotowawcze zakończyły się sukcesem. Olimpiada została umieszczona na stronie MEN w wykazie olimpiad zawodowych uprawniających do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie „technik górnictwa podziemnego” w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2017/2018. Honorowy patronat nad VII Olimpiadą Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę” objął Śląski Kurator Oświaty – Urszula Bauer oraz Prezydent Miasta Rybnika – Piotr Kuczera.

Tematyka Olimpiady „O Złotą Lampkę” jest zgodna z podstawą programową kształcenia w zawodzie „technik górnictwa podziemnego” określoną w Rozporządzeniu MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. Obejmuje wiedzę z zakresu technicznej eksploatacji złóż, maszyn i urządzeń górniczych, przepisów prawa i bhp w górnictwie.

Do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady zgłosiło się trzynaście szkół z województwa śląskiego, a także Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim, Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej oraz Powiatowy Zespół nr6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Prof. Kazimierza Bielenina w Brzeszczach.

Zawody II stopnia, czyli eliminacje do finału, które odbyły się 10 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku miały formę testu składającego się z pięćdziesięciu pytań, na które należało odpowiedzieć w ciągu 50 minut. Politechnikę Śląską w Gliwicach reprezentowali: 
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale Górnictwa i Geologii, dr inż. Sergiusz Boron oraz nauczyciel akademicki, dr inż. Jan Kania.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki. Są to, w kolejności zdobytych punktów, następujące osoby:

 • Jakub Gabryś z Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu (op. Anna Kamińska);
 • Daniel Maroszek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim (op. Helena Spyra);
 • Jarosław Borgiel z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju (op. Małgorzata Rolka);
 • Dawid Siedlaczek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim (op. Helena Spyra);
 • Jacek Jedut z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim (op. Paweł Szkuat);
 • Mateusz Sobik z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku (op. Monika Korduła);
 • Maciej Ożóg z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim (op. Paweł Szkuat);
 • Łukasz Paszek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura w Katowicach (op. Marian Bajorowicz);
 • Piotr Łukoszek z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku (op. Ewa Gitner-Szrajer);
 • Mateusz Skulich z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jaworznie (op. Roman Pawlik);
 • Adam Hajduga z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura w Katowicach (op. Marian Bajorowicz);
 • Sebastian Wawrzyczek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach (op. Agnieszka Dworak).

W/w finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który odbył się 12 stycznia.

Na finał VII Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę” zapraszamy 30 marca br. do rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych. Będzie on składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy rozwiążą test obejmujący trzydzieści pytań jednokrotnego wyboru, a w drugiej – odpowiedzą na trzy pytania.

Wszystkim uczestnikom zmagań półfinałowych dziękujemy za udział. Finalistom gratulujemy 
i jednocześnie życzymy owocnych przygotowań do ostatniego etapu olimpiady.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika