środa, 11 grudnia 2019

imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

RSS

Po nowym roku spore zmiany w komunikacji autobusowej

25.12.2016 19:00 | 1 komentarz | (q)

Nową umowę Powiat Wodzisławski podpisze z PKS–em Racibórz na 2 lata. 

Po nowym roku spore zmiany w komunikacji autobusowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komunikacja nadal będzie finansowana w głównej mierze z budżetów trzech gmin: Godowa, Gorzyc i Lubomi oraz powiatu. W sumie na ten cel samorządy przeznaczą 1,7 mln zł rocznie (tj. 2,05 zł do wozokilometra). Zostanie utworzony specjalny fundusz, którego celem będzie sfinansowanie zakupu nowego taboru. Prezes PKS Damian Knura zapowiada, że dzięki niemu na drogi powiatu wodzisławskiego w przyszłym roku wyjadą cztery nowe niskopodłogowe autobusy czeskiej marki CN 12, takie, jakie jeżdżą już po Rybniku. Pojazdy będą spełniały normy euro 6. Korekty do rozkładu jazdy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Zmieni się przebieg części linii oraz godziny odjazdów niektórych kursów, co przyniesie powiatowi oszczędności. To efekt jesiennego badania napełnień autobusów i analiz obiegu pojazdów.

Linia 31

Skorygowana zostanie trasa z Bukowa i Nieboczów do Wodzisławia Śl. Z tych miejscowości będzie można dojechać kursem z Lubomi przez Pszów o 6.50. Powrót będzie możliwy o 15.15, zlikwidowany zostanie natomiast kurs o 14.45. Uczniowie dojeżdżający do szkoły w Lubomi zyskają nowy przystanek przy ul. Pogrzebieńskiej.

Linia 32

Ze względu na małe zainteresowanie zlikwidowany zostanie kurs z Uchylska i Koloni Fryderyk do Wodzisławia Śl. przez Czyżowice o 6.00. Niemniej jednak młodzież dojeżdżająca na zajęcia rozpoczynające się o 7.00 będzie mogła skorzystać z kursu do Gorzyc o 5.58, gdzie będzie czekać na nich przesiadka na autobus z Odry. Należy także przypomnieć, że jeszcze przez parę miesięcy autobusy tej relacji w związku z remontem ul. Dworcowej w Czyżowicach kursować będą zmienioną trasą.

Linie 33, 34 i 35

Linia 33 nie będzie kursować ul. Kościuszki w Turzy Śl. (z wyjątkiem kursów do gimnazjum), przez co skróci się czas przejazdu z Odry i Olzy. Trwają także rozmowy z władzami Powiatu Raciborskiego w sprawie przedłużenia linii z Odry do Chałupek. Małe zmiany nastąpią na linii 34, na której autobus z Bluszczowa do Wodzisławia, odjeżdżający dotychczas o 17.30, pojedzie o 18.10. Natomiast na linii 35 pojawi się na prośbę rodziców para szkolnych kursów dowożących dzieci z Uchylska do szkoły podstawowej w Gorzyczkach (wyjazd o 7.20 i powrót 14.52).

Linia 36

Na prośbę osób dojeżdżających do pracy w Jastrzębiu–Zdroju uruchomiony zostanie na próbę kurs o 4.50 z Łazisk przez Godów i Skrbeńsko (przyjazd do Jastrzębia o godzinie 5.30). Jeśli się sprawdzi, zostanie na dłużej. Na tej linii reorganizacja dotyczy także przedpołudniowych odjazdów autobusów z Jastrzębia w kierunku Wodzisławia. Po zmianie, kursy rozpoczynać się będą o 5.30, 6.35, 8.20, 9.45 i 11.45. Co ważne, gimnazjalistów z Łazisk i Godowa do szkoły w Gołkowicach autobus na pierwszą lekcję dowiezie o 7.40, czyli o 20 minut później.